Mobil pazarlama faaliyetlerinin e-memnuniyet ve e-sadakate etkileri
Effects of mobile marketing on e-satisfaction and e-loyalty
- Tez No: 530717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Teknolojik gelişmeler pazarlama alanında yeni faaliyetlerinin uygulanmasını olanaklı hale getirmiştir. Mobil iletişim alanında yaşanan gelişmeler, mobil pazarlama faaliyetlerinin çeşitlenmesini sağlamıştır. Tüketicilerin sürekli yanında bulunan mobil cihazlarla kişiselleştirilmiş iletişim temelli etkin pazarlama yöntemleri uygulanabilmektedir. Pazarlama faaliyetleriyle müşteri memnuniyeti ve sadakatinin sağlanması işletmelere rekabet ortamında önemli avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde tüketiciler istek ve ihtiyaçlarını gidermek için internet üzerinden ürün veya hizmet satın almaktadır. İnternet aracılığıyla tüketicilere ürün veya hizmet sunan işletmelerin hedefi elektronik memnuniyet ve sadakat sağlayabilmektedir. Geleneksel memnuniyet ve sadakat oluşumundan farklı unsurlar içeren e-memnuniyet ve e- sadakatin oluşturulmasında mobil pazarlama faaliyetleri yeni fırsatlar sunmaktadır. Çalışma kapsamında, mobil pazarlama faaliyetlerinin müşterilerin memnuniyet ve sadakatine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İstanbul ilinde şehir içi ulaşım hizmeti sağlayan bir ulusal bir de uluslar arası markanın mobil uygulamalarının etkileri incelenmiştir. Web anket yönteminin kullanıldığı çalışma, şehir içi ulaşım için belirlenen markaların mobil uygulamalarını kullanan 400 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler regresyon analizi gerçekleştirilerek incelenmiştir. İki farklı markanın e-memnuniyet oluşumunda etkili olan unsurlarının farklı olduğu sonucuna erişilmiştir. E-memnuniyetin e-sadakatin oluşması için etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments have made it possible to implement new activities in the field of marketing. Developments in the field of mobile communication have enabled diversification of mobile marketing activities. Effective marketing methods based on personalized communication with mobile devices, which are always beside the consumers, can be applied. Providing customer satisfaction and loyalty through marketing activities provides important advantages in competitive environment. Today, consumers are purchasing products or services on the internet their needs. The target of businesses that provide products or services to consumers through the internet can provide electronic satisfaction and loyalty. Mobile marketing activities offer new opportunities for creating e- satisfaction and e-loyalty that have different elements than traditional satisfaction and loyalty. As part of this study, it was aimed to determine the effects of mobile marketing activities on customer satisfaction and loyalty. The effects of the mobile applications of a national and international brand which provide city transportation services in Istanbul province are examined. The study using the web survey method was conducted with 400 people using mobile applications of brands determined for urban transportation. The obtained data were analyzed by performing regression analysis. It has been achieved that the two elements that are effective in the formation of e-satisfaction of two different brands are different. E- satisfaction has been found to be effective for the formation of e-loyalty in this context.