Bekar kadınlara yönelik 'evlen' baskısı
Marriage pressure on single women
  1. Tez No: 530718
  2. Yazar: BERİVAN KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ortaya çıkış tarihi hakkında kesin bir şey söylemek mümkün olmasa da evlilik, insanlık tarihinde uzunca süredir var olan bir kurumdur. Evlilik, uzun tarihi boyunca birçok değişikliğe maruz kalmış, farklı anlamlarla ve farklı tanımlarla karşımıza çıkmıştır. Her zaman günümüzdeki“duygu”yüklü anlamıyla var olmamış olan evlilik, yaşanılan dönemin ekonomik, siyasi, dini ve kültürel alanlarının etkisiyle şekillenmiş, bu alanlardaki değişimlerle paralel olarak varlığını sürdürmüştür. Bu nedenle evlilik tarihte bazen istenmeyen, önemsemeyen bir kurum olarak görülebilirken, bazen yapılması ısrarla istenen, zorunlu tutulan olarak görülmektedir. Evliliğin dönemin egemen çıkarlarına göre şekillenmesi ve dönemin toplumsal durumunun en iyi aktarım yolu olarak görülmesi evliliği kişisellikten uzaklaştırmış, beraberinde evlilik baskısını getirmiştir. Tarih boyunca birçok insanın hayatını etkileyen evlilik baskısı bazen insanları istemedikleri evlilikler yapmaya bile zorlamıştır. Evlilik baskının altında yatan nedenleri, evliliği ve evliliğe olan tutumu da şekillendiren dönemin ekonomik, siyasi, dini ve kültürel alanları altında ayrı ayrı ele almak mümkündür. Araştırmanın amacı günümüzde hala değişik şekillerde ve derecelerde de olsa varlığını sürdüren“evlen”baskısının her alandaki yansımalarını, nedenlerini ve yaşayanlar üzerindeki etkisini anlamaktır. Çalışmada bu baskıya en çok maruz kalan taraf olduğu düşünülen kadınlara yoğunlaşılmıştır. Araştırma, fenomenolojik yaklaşım üzerinden derinlemesine mülakat tekniği ile yapılmış, araştırma kapsamında 30 bekar kadınla görüşülmüştür. Kadınların yaşadıkları“evlen”baskısıyla nerelerde, nasıl karşılaştıkları, baskıya kimlerin, nelerin sebep olduğu, evlenmemiş kadın algısı ve evlilik baskısının hayatlarını nasıl etkilediği çalışma kapsamında öğrenilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; günümüzde belli bir yaşa gelmiş her bekar kadın şiddeti farklı olsa da hayatının her alanında“evlen”baskısına maruz kalabilmekte ve çoğunluğu bu baskıdan olumsuz etkilenmektedir. Kadınların bu baskı sonucu sırf evlenmek için evlenmeye yöneldiği, baskının kadınları“kusurlu, yetersiz, sorunlu, yük”olduğunu düşünmeye ittiği, kadınların kendilerini“kötü, mutsuz, bıkkın, değersiz, özgüvensiz”hissetmelerine neden olabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although it is impossible to state exact date of its emergence, marriage is a long-standing institution in the history of humanity. Marriage has been subjected to many changes throughout its long history, with different meanings and different definitions. Marriage, which has not always existed in the present meaning of“emotion,”has been shaped by the influence of the economic, political, religious and cultural spheres of the period, and has continued its existence in parallel with the changes in these areas. For this reason, marriage sometimes regarded as an undesirable and unheeded institution in history, but sometimes it was seen as a necessity, which was insisted upon. The shaping of marriage according to the dominant interests of the period and the view of social period as the best way of transferring the marriage has brought the marriage out of selfhood and brought the pressure of marriage together. marriage pressures affecting the lives of many people throughout history, sometimes even forced marriages they do not want people to do. The underlying causes of marriage pressure can be examined separately under the economic, political, religious and cultural spheres of the period that shaped the attitude towards marriage. The purpose of the research today, still in different ways and degrees, even in the edition in existence in every area of the marriage pressure, is to understand the causes and the impact on residents. In the study, the emphasis was placed on women who were thought to be the most exposed parties to this pressure. The scope of the research a phenomenological approach with in-depth interview technique with a 30 single woman interviewed. It has been learned in the scope of the study that where women meet with marriage pressure, how they meet, who they press, what causes them, how unmarried women's senses and marriage pressures how affect their lives. According to the results of the research; Although every single woman who has a certain age today is different in her violence, she can be exposed to marriage pressure in every area of her life and the majority of her is affected negatively. The result of this pressure has been seen that women tend to marry only to get married, that the oppression drives women to think that they are“imperfect, inadequate, problematic, burdened”and that women feel“bad, unhappy, bored, worthless, insecure”.