Monolitik lityum disilikat cam seramik bloklardan, farklı kalınlıkta üretilen indirekt restorasyonların glaze işlemi için farklı sayıda fırınlama sonucunda renk değişikliğinin ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluating of color changes and mechanical characteristics of different thicknesses of indirect restorations which produced by monolithic lithium disilicate glass ceramic blocks due to different firing times for glaze.
  1. Tez No: 530719
  2. Yazar: AGAJAN RAHMANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ NİĞİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
maç: Bu çalışmanın amacı, monolitik lityum disilikat cam seramik bloklarından 3 farklı kalınlıkta hazırlanan indirekt restorasyonların, tekrarlanan fırınlamalar sonucunda, oluşabilecek renk değişimleri, yüzey pürüzlülüğündeki değişimler ve mikrosertlik değişimlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, lityum disilikat cam seramik materyali olarak IPS e.max CAD bloklar (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, LICHTENSTEIN ) kullanıldı. IPS e.max CAD bloklarından, kalınlıkları 1 mm, 1.5 mm ve 2 mm olacak şekilde örnekler hazırlandı ve hazırlanan örnekler kalınlıklarına göre 3 gruba ayrıldı. Her bir grupta (n) 30 örnek bulunmaktadır. Mekanik değerlendirmeler için her fırınlama işleminden sonra 48 örnek kullanıldı, toplamda mekanik analiz için 144 örnek kullanıldı. Tüm çalışmada toplamda IPS e.max CAD bloklarında elde edilmiş 234 örnek kullanıldı. Bulgular: Monolitik lityum disilikat cam seramik materyalinden üretilmiş indirekt restorasyonlar 1, 2, 3 ve 4 kez fırınlandıktan sonra renk değerleri ve mekanik özelliği değerlendirildi. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Fırınlama sonucunda, örnek yüzeyleri, SEM analizi ile incelendi. Fırınlama öncesi ve fırınlama sonrası yüzey pürüzlülükleri AFM analiz ile değerlendirildi. Yüzey pürüzlülüğü değerlendirmesinde Ra değeri referans alınarak, tekrarlanan fırınlamanın yüzey pürüzlülüğüne etkisi değerlenlendirildi. Restorasyon kalınlığının ve fırınlama sayısının atomik düzeyde yaptığı değişikliği değenlendirmek için XRD analizi uygulandı. Tekrarlanan fırınlamanın sertlik üzerindeki etkisini değerlendirmek için Vickers mikrosertlik analizi kullanıldı. Mikrosertliği ölçmek için ilgili örneğe, 15 sn'ye boyunca 300 gr yük uygulandı. Sonuç: Yapılan çalışmamızda IPS e.max CAD bloklarından elde edilen 1 mm örnekleri ile 2 mm örnekleri arasında 4. fırınlanmadan sonra renk farklılığı görülmüştür. SEM ve AFM analizlerinde 3. fırınlama işleminden sonrası esas değişimin olduğu ve 4. fırınlamadan sonra porselenin yüzeyinin çok değiştiği görülmüştür. Yapılan XRD analizi sonucu 4. fırınlama materyalin faz dönüşümüne sebep olduğu bulunmuştur. Bu sonucu SEM ve AFM analizlerinin desteklediği görülmüştür
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the changes in the color, the changes in the surface roughness and the changes in the microhardness that may occur as a result of repeated restorations of monolithic lithium disilicate glass ceramic blocks as a result of repeated firings. Material and Method: In our study, IPS e.max CAD blocks (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, LICHTENSTEIN) were used as lithium disilicate glass ceramic material. The samples that obtained from IPS e.max CAD blocks were divided into 3 groups as 1 mm, 1.5 mm and 2 mm according to their thickness. There were 30 samples in each group (n). For mechanical evaluations, 48 samples were used after each firing process, 144 samples were used for total mechanical analysis. A total of 234 samples obtained from IPS e.max CAD blocks were used in the whole study. Results: The color and mechanical properties changes were evaluated after baking the samples 1, 2, 3 and 4 times. The results were evaluated statistically. Sample surfaces were examined by SEM analysis. The effect of repeated firing on surface roughness was evaluated with reference to Ra value in AFM analysis results. XRD analysis was performed to evaluate the change of the restoration thickness and the number of firing at the atomic level. Vickers microhardness analysis was used to valuate the effect of repeated firing on hardness. In order to measure microhardness, 300 gr load was applied to the sample for 15 seconds. Conclusion: In our study, samples obtained from IPS e.max CAD blocks 1 mm and 2 mm samples showed the color difference after the 4th firing. In SEM and AFM analysis, it was seen that the main change after the 3rd firing process and the surface of the porcelain changed very much after the 4th firing. As a result of XRD analysis, it was found that the 4th firing causes phase transformation. It was seen that this result was supported by SEM and AFM analyzes.