Sayısal matris mekaniği ile keyfi potansiyellere genişletilmiş Kronig - Penney modeli
The Kronig - Penney model extended to arbitrary potentials via numerical matrix mechanics
  1. Tez No: 530750
  2. Yazar: SERKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
Kronig-Penney modeli fizik öğrencileri için periyodik potansiyelleri çalışmada hep başlangıç noktası olmuştur. Bu çalışmada, önce Kronig Penney benzeri periyodik olmayan potansiyeller için Schrödinger (özdeğer) denkleminin çözümünün, matris köşegenleştirme yöntemi kullanılarak nasıl elde edileceği anlatılmıştır. Daha sonra Kronig Penney modeli ve Bloch teoremi tanıtılarak periyodik potansiyellerin çözümü tartışılmıştır. Son olarak, periyodik potansiyellerin çözümü matris köşegenleştirme esasına göre Fortran programı kullanılarak betimlenmiş ve sonuçlar grafik olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kronig-Penney model has always been a starting point to study periodic potentials for physics students. In this study, The matrix diagonalization method to obtain the solution of Schrödinger (eigenvalue) equation for the non-periodic Kronnig Penney like potentials is explained.Then, by introducing Kronig Penney model and Bloch theorem the solution of the periodic potentials is discussed. Finally, the solutions of periodic potentials is described using matrix diagonalization method with Fortran and the results has been shown graphically.