The pleasure principle as a motivation to get the desired object as reflected in Robert Louis stevenson's Treasure Island, Kidnapped, and the Black Arrow
Robert Louis Stevenson'un Treasure Island, Kidnapped ve the Black Arrow eserlerinde arzu duyulan nesneye ulaşmada haz ilkesi temsili
  1. Tez No: 530751
  2. Yazar: ADYAR SAADI KHUDHUR BALANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eserlerinde Arzu Duyulan Nesneye Ulaşmada Haz İlkesi Temsili] Bu tezin amacı, Treasure Island, Kidnapped ve The Black Arrow'daki karakterlerin haz ve arzuları aracılığıyla, haz ilkesi kavramını analiz etmek ve karakterlerin elde etmek istedikleri nesnenin ne olduğunu incelemektir. Teorik bölüm haz ilkesi kavramını ve bireyin arzularına ulaşma isteğini nasıl tetiklediğini tartışmaktadır. Gerçek dünyadaki bazı arzular kabul edilirken, bazıları ahlak kurallarına uymazlar, dolayısıyla toplum tarafından kabul edilmezler. Treasure Island, esas olarak Jim Hawkins'in hayatını ve gömülü bir hazine bulmak için bir grup denizciyle çıktığı yolculuğu anlatmaktadır. Adı geçen eser, bencil karakterler olarak sunulan denizcilerin isteklerine odaklanmaktadır. Stevenson, hazineyi almak için karakterleri motive eden haz ilkesine ve karakterlerin hırslarına odaklanmaktadır. Kidnapped adlı eserde, Davie ile amcası Ebenezer arasında Davie'nin babası ve amcası tarafından bırakılmış bir miras mücadelesi anlatılmaktadır. Ebenezer, mülkünü kaybetmemek için Davie'den çeşitli şekillerde kurtulmaya çalışır. The Black Arrow'da ise, Richard Shelton, Joanna Sedley'i sever ve onunla evlenmek ister ancak Sir Daniel adında bir rakibi bulunmaktadır. Richard bir şövalye olur ve Joanna uğruna Sir Daniel ile dövüşür. Ancak, çok istediği Joanna ile evlenmeye çalışırken, Shelton'ın yoluna birçok engel çıkar. Bu nedenle, Joanna daha değerli olur ve farklı taraflarca istenildiği için arzu edilen bir nesneye dönüşür. Sonuç bölümünde adı geçen üç roman karşılaştırılacak ve karakterlerin haz ilkesi kavramı açısından farklılıkları, benzerlikleri ve arzularının arzulanan cisimleri elde etmek için onları nasıl tetiklediğini ortaya koyacaktır. Ayrıca karakterlerin barışçıl kişilerden vahşi kişilere nasıl dönüştükleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the concept of the pleasure principle of the main characters in Treasure Island, Kidnapped and The Black Arrow, and to investigate different kinds of the desired objects that they intend to obtain. The theoretical chapter discusses the concept of pleasure principle and how it triggers people to follow the desires. While some desires in the real world are accepted, some others do not follow the moral principles or they are not accepted by society. In this light, the desires are discussed in order to explore the objectives that make people venture and seek different ways to get them. Treasure Island is mainly about the life of Jim Hawkins when he voyages with a group of ambitious sailors in order to find a buried treasure. The novel centres on the pleasure and ambition of Jim and the other characters for getting the treasure. The thesis focuses on the desires of these sailors who are selfish characters. In Kidnapped, there is a struggle between David and Ebenezer, David's uncle, on the inheritance which is left by David's father and Ebenezer. David ventures his life and travels many miles so as to have his share in the inheritance. Ebenezer tries to get rid of Davie using different ways so that he may not lose the property. While in The Black Arrow, Richard Shelton loves Joanna Sedley and wants to get married to her, but he has a rival named Sir Daniel who imprisons Joanna; therefore, Richard becomes a knight and fights Sir Daniel for the sake of Joanna. There are many difficulties that come to the way of Richard while he tries to get married to his desired object, Joanna. The girl becomes precious and desired object as she is proposed by several suitors. The conclusion will compare Treasure Island, Kidnapped, and The Black Arrow and draws out the differences and parallels concerning the pleasure principle of the ambitious characters and how their desires urge them to work hard in order to get their desired object. It also discusses the behaviours of the characters and how they change from peaceful characters to savage ones.