Jeoekonomi açısından Afro Avrasya bölgesinin önemi
The importance of Afro Eurasia region for geoeconomics
- Tez No: 530762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN İNCİ SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geçmişten günümüze dünya üzerinden birçok çeşitli alanlar önem kazanmıştır. Afrika, Asya, Orta Doğu, Balkanlar gibi bölgeleri kapsayan Afro Avrasya bölgesinin önemi son yıllarda önem kazanmış ve bölgedeki jeopolitik çıkarlar jeoekonomik rekabetlerin oluşmasına neden olmuştur. Bölgedeki doğal zenginliklerin ve enerji kaynakların yeniden önem kazanması ile ortaya çıkmış ve gelecek yıllarda bu bölgenin önemi küresel ve orta büyüklükteki devletler için yeni stratejik alanlar oluşturmuştur. Afro Avrasya bölgesinde yaşanacak mücadelenin jeoekonomi tabanlı olması, dünyadaki değişen güç kavramının oluşmasına zemin hazırlayarak liberal ve neo liberal görüşün anlam kazanmasını desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Many different areas have gained importance from the past to the present day. The importance of the Afro-Eurasian region covering regions such as Africa, Asia, the Middle East and the Balkans has gained importance in recent years and the geopolitical interests in the region have caused geoeconomic competition. The importance of the region's natural riches and energy resources has emerged and the importance of this region in the coming years has created new strategic areas for global and medium-sized states. The geoeconomics-based struggle in the Afro-Eurasian region supported the creation of the concept of changing power in the world and the liberal and neo-liberal view.