Bilgi değişiminin ekonomik güvenliğe etkileri
The effects of exchange of information on economic security
  1. Tez No: 955884
  2. Yazar: ÜMİT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN ÜYÜMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bilgi değişiminin ekonomik güvenliğe etkilerinin belirlenmesi araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Söz konusu amaca ulaşabilmek için veri toplama yöntemi olarak doküman analizi kullanılmıştır. Bir ülkenin varlığının devamı ve refahının artırılmasına yönelik çabalarının ekonomik risk ve tehditlere karşı savunulması ve bunun için önceden planlamaların yapılması ekonomik güvenlik olarak tanımlanabilir. Vergi idarelerinin kendi vergi matrahlarını korumak için birbirleriyle iş birliği yapmaları gerekliliğinin temel unsurlarından biri bilgi değişimidir. Bilgi değişimi konusunda özellikle uluslararası boyutta güncel uygulama gelişmeleri sağlanmaktadır. Bununla birlikte, bilgi değişiminin getirdiği bazı sınırlamalar olabilmektedir. Çalışmada, öncelikle jeoekonomi kavramına, ekonomik güvenliğin kapsamına, teorik kökenlerine ve ekonomik güvenliğe etki edebilecek gelişmelere değinilmiştir. Vergi konularında bilgi değişimi hakkında ayrıntılı konular ele alınmıştır. Bilgi değişiminin ekonomik güvenliğe etkileri Türkiye açısından değerlendirilmiştir. Türkiye'de ekonomik güvenliğe etki eden unsurlar bazında konu açıklanmıştır. Bilgi değişiminin, mükellef haklarının korunması, ekonomik verilerin güvenliği, kişisel veriler ile ekonomik politikalar yönüyle ekonomik güvenliğe etkileri olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is determining the effects of exchange of information on economic security. In order to achieve this goal, document analysis was used as the data collection method. Economic security can be defined as the defense of a country's efforts to maintain its existence and increase its welfare against economic risks and threats and making advance plans for this purpose. One of the main elements of the necessity for tax administrations to cooperate with each other to protect their tax bases is the exchange of information. There are recent developments in the exchange of information, especially at the international level. However, there may be some limitations to the exchange of information. In this research, firstly, the concept of geoeconomics, the scope of economic security, its theoretical origins, developments that may affect economic security are discussed. Detailed issues on exchange of information in tax matters are discussed. The effects of exchange of information on economic security are evaluated in terms of Türkiye. The issue is explained on the basis of the factors affecting economic security in Türkiye. It is concluded that exchange of information may have effects on economic security in terms of protection of taxpayer rights, security of economic data, personal data and economic policies.