Esnek topolojik uzaylar
Soft topological spaces
- Tez No: 530761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÇAKSU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Esnek topolojik uzaylar ile ilgili literatürdeki bazı bilgilerin sunulmasını amaçlayan bu tez esas olarak altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde tezin anlaşılmasını kolaylaştırmak için esnek küme, esnek nokta, esnek dönüşüm kavramları ve bu kavramlarla ilgili bazı özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, esnek topolojik uzay kavramı tanımlanmıştır. Ayrıca, esnek kapanış, esnek iç kavramları ve bu kavramların bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, farklı esnek nokta kavramlarına göre esnek komşuluk özellikleri ifade edilmiştir. Beşinci bölümde, farklı esnek nokta kavramlarına göre esnek süreklilik kavramı ve bazı özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, esnek açık, esnek kapalı dönüşüm kavramları tanıtılmıştır.Altıncı bölümde ise, esnek teta açık küme tanımı, bu kümeler yardımı ile elde edilen esnek teta topoloji tanımı ve özellikleri sunulmuştur. Ayrıca, esnek teta süreklilik kavramı verilmiştir. Bunlara ek olarak, konuyla ilgili örneklerle çalışmaya katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aiming to present some knowledges in the literature about soft topological spaces basically consists of six chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and in the second chapter, in order to make the thesis understand easily, the concepts of soft set, soft point, soft mapping and some properties of these notions are given.In the third chapter, the concept of soft topology is defined. Moreover, the concepts of soft closure, soft interior and some properties are investigated. In the fourth chapter, soft neighborhood properties in terms of different soft points are expressed.In the fifth chapter, the concept of soft continuity in terms of different soft points and its some properties are examined. Moreover, the concepts of soft open, soft closed mapping are defined.In the sixth chapter, the definition of soft theta open set, the definition of soft theta topology by using this notion and its some properties are presented. Moreover, the concept of soft theta continuity is given. Additionally, some examples are given related to the subject.