Modern devlette savunma sanayii ve dış politika ilişkisi: 21. yüzyıl Türkiye örneği
Defence industry and foreign policy relations in a modern state: The example of Turkey 21st century
  1. Tez No: 530768
  2. Yazar: CEM YİĞİT EMİRKADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, devlet denen siyasi örgütlenmelere ait zor kullanım aygıtı olan silahlı kuvvetlerin, savaş ve savaş hazırlığı faaliyetleri ve teknolojik açıdan geçirdiği değişim ve gelişimler sonucunda, bağlısı olduğu devletlerin içyapısını, iç siyasetini ve tipolojisini değiştirerek dönüşüme uğrattığı düşüncesinden hareket ederek; modern anlamda devlet, askeri güç ve askeri teknoloji arasında meydana gelen etkileşimin sonuçlarının dış politika üzerinde ne tür yansımaları olabileceği incelenmiştir. Bu kapsamda, 2000'li yıllardan itibaren Türk Dış Politikası ve savunma sanayiinin, geçmişten gelen birikimlerini, şartlarını ve zorunluluklarını da göz ardı etmeden ne tür bir karşılıklı etkileşim halinde oldukları ve birbirlerini ne derece destekleyebildikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the interaction between the modern state and its power tool armed forces as to what kind of reflections may be on foreign affairs, by taking care the fact that military power has changed and transformed the political organizations, called state, to which belongs it, internal politics, structure and typology. In this context, since 2000s, Turkish Foreign Policiy and national defense industry are investigated, what kind of mutual interaction that they are able to support each other and how much they can support each other, taking into account their backgrounds.