Investigation of optimal tool path strategies for milling process
Frezeleme prosesi için optımum takım yolu stratejilerinin araştırılması
  1. Tez No: 530767
  2. Yazar: MOHAMED ALMOKHTAR K. ALABAYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde imalat sanayisinde karşılaşılan zorluklardan bazıları, kaliteyi arttırmak ve üretim süresini kısaltmaktır. Bu çalışmada, takım yolu, kesme hızı ve ilerleme oranının optimizasyonu ile frezelenen parçaların yüzey kalitesinin arttırılması için bir metodoloji sunulmaktadır. İlk olarak, bilgisayar destekli tasarım (CAD) kullanılarak kalıba benzer bir model tasarlanmıştır. Daha sonra tasarlanan bu model, sayısal kontrollü freze makinesi (CNC) ve bilgisayar destekli üretim teknolojisi (CAM) ile üretilmiştir. Deney tasarımı ve analizinde, Taguchi ve varyans analizi (ANOVA) yöntemini kullanan minitab yazılımı kullanılmıştır. Sonuçlar, takım yolunun kesme hızı ve ilerlemeye oranla, yüzey kalitesi ve işleme süresi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kesme kuvvetleri de aynı şekilde takım yolundan etkilenmiştir. Takım yolunun ürün kalitesi ve takım kuvvetleri üzerindeki etkisi %90 iken, işleme süresi üzerindeki etkisi %75'dir.
Özet (Çeviri)
One of the challenges in the manufacturing industry nowadays is increasing the quality and reducing manufacturing time. This study presents a methodology to optimize the tool path, speed, and feed rate in order to increase the milling products quality. Firstly, a model close to the mold was designed using computer aided design (CAD). Secondly, the model was manufactured by a numerical control milling machine (CNC), and computer aided manufacturing technology (CAM). Minitab software using Taguchi method and analysis of variance (ANOVA) is employed in the experimental design and data analyzed. The results show that, the toll path has a significant effect on the quality of product and machining time with comparisons to the speed and feed rate. However, the tool forces were affected by the tool path as well. The impact of tool path on the quality of product and the tool force were found more than 90%, while the finish machining time was 75%