Galaktik model parametrelerinin gökyüzü tarama programlarına bağlılığı
Dependence of the galactic model parameters on the sky survey programs
- Tez No: 530769
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, SDSS ve 2MASS kataloglarından alınan fotometrik veriler kullanılarak orta Galaktik enlemli, 10 derece kare büyüklüğündeki bir alanda bulunan anakol yıldızları kullanılarak Galaksi model parametreleri tayin edilmiştir. Üç bileşenli Galaksi model parametreleri F8-K5 tayf türü arasındaki ardışık üç mutlak parlaklık aralığı için hesaplanmıştır. Gözlemsel yoğunluk profillerini en iyi fit eden teorik modelin parametreleri dikkate alınarak, ince diskin yükseklik ve uzunluk ölçekleri, sırasıyla, 198 ≤ HZ1 ≤ 221 pc ve 2.20 ≤ hR1 ≤ 2.91 kpc aralığında hesaplanmıştır. Kalın diskin Güneş civarındaki yoğunluğu, yükseklik ve uzunluk ölçekleri de, sırasıyla, 4.60 ≤ n2 (%) ≤ 9.21, 616 ≤ HZ2 ≤ 678 pc ve 1.89 ≤ hR2 ≤ 2.11 kpc'tir. Halonun Güneş civarındaki yoğunluğu ve eksen basıklık oranı 0.07 ≤ n3 (%) ≤ 0.09 ve 0.690 ≤ κ ≤ 0.824 olarak tayin edilmiştir. Model parametrelerinin belirlenmesinde belirgin bir dejenerasyonluğa rastlanmamıştır. Kalın disk bileşeninin farklı mutlak parlaklık aralıklarındaki uzay yoğunluğunun oldukça geniş bir aralıkta belirlenmesinin nedeni, 4 < Mg ≤ 5 mutlak parlaklık aralığındaki kalın disk yıldızlarının yarısından fazlasının evrimleşmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, we derived galactic model parameters for a 10 deg2, intermediate Galactic latituded field by using photometric data of main sequence stars obtained from SDSS and 2MASS catalogs. Three-component Galactic model parameters are calculated within three absolute magnitude intervals for F8 to K5 spectral types. By considering the theoretical model parameters that best fit the observational density profiles, we estimated the scale height and scale length of the thin disk, respectively, in the 198 ≤ HZ1 ≤ 221 pc and 2.20 ≤ hR1 ≤ 2.91 kpc intervals. For the thick disk, the local space density around the Sun, scale height and scale length values are estimated respectively, 4.60 ≤ n2 (%) ≤ 9.21, 616 ≤ HZ2 ≤ 678 pc and 1.89 ≤ hR2 ≤ 2.11 kpc. The local space density around the Sun and the power-law index of the halo are 0.07 ≤ n3 (%) ≤ 0.09 and 0.690 ≤ κ ≤ 0.824. There is no significant degeneracy be detected while determining the model parameters. The reason of the thick disk's space density for different absolute magnitude intervals determined within a wide range is that more than half of the thick disk stars within the 4 < Mg ≤ 5 absolute magnitude interval are evolved stars.