Ulusal güvenlik alanında teknoloji transfer yönetimi: Türkiye'de TÜBİTAK'ın katkısı
Technology transfer administration in the field of national security: TUBITAK contribution in Türkiye
- Tez No: 802308
- Danışmanlar: DR. TARIK AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı, ulusal güvenlik alanında teknoloji transferinin önemi ve yönetimini incelemektir. Tezde cevap aranan temel araştırma sorusu“Türkiye'de ulusal güvenlik alanında teknoloji transferinin daha iyi nasıl yapılabileceği hususunda TÜBİTAK'ın katkısı ne olur?”olarak seçilmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Küreselleşmenin etkisiyle değişen ve değiştikçe gelişen dünyada birçok alanda teknoloji unsurunun öne çıkması vurgusu yapılmış, tezin ilk bölümünde“Modern devlette, ulusal güvenlik ve teknoloji transfer kavramının nasıl şekillendiği?”sorusuna cevap aranmıştır. İkinci bölümde,“Dünyada ulusal güvenlik alanında teknoloji transferinin nasıl yapıldığı?”sorusu incelenmiş olup Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarından ülke örnekleri seçilerek örnek ülkeler temelinde değerlendirmelere ulaşılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, Türkiye'de ulusal güvenlik alanında teknoloji transfer uygulamalarını incelemek ve tartışmak maksadıyla“TÜBİTAK'ın ulusal güvenlik alanında teknoloji transferi katkısı bağlamında Türkiye'de ulusal güvenlik alanında savunma sanayi sektöründe teknoloji transferinin nasıl iyileştirilebileceği?”sorusu odak alınarak değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the importance and administration of technology transfer in the field of national security. The basic research question sought to be answered in the thesis is“What will be the contribution of TÜBİTAK on how technology transfer can be done better in the field of national security in Türkiye?”was selected. The thesis consists of three parts. In the first part of the thesis, answer to the“How does the concept of national security and technology transfer shaped?”has been sought. In the second part, the question of“How technology transfer is done in the field of national security in the World”has been examined and country examples from Europe, America and Asia have been selected and evaluations have been made on the basis of sample countries. In the third and last part, in order to examine and discuss technology transfer applications in the field of national security in Türkiye, evaluations were made by focusing on the question“How can technology transfer be improved in the field of national security in Türkiye, in the context of TÜBİTAK's technology transfer contribution in the defense sector in the field of national security”.