FeTeMM uygulamalarının 8.sınıf öğrencilerinin çevresel tutumlarına, bilimsel yaratıcılıklarına, problem çözme becerilerine ve fen başarılarına etkisi
The effects of stem applications on the environmental attitudes of the 8th year students, scientific creativity, problem solving skills and science achievements
- Tez No: 530773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik (FeTeMM) uygulamalarının ve FeTeMM temelli öğretimin 8. sınıf öğrencilerinin çevresel tutumları, bilimsel yaratıcılıkları, problem çözme becerileri ve fen başarıları üzerine etkisini araştırmak ve FeTeMM uygulamaları hakkında öğrencilerin görüşlerini almaktır. Çalışma Sivas İli Merkez İlçesinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan özel bir kurumda deney grubunda 22 öğrenci kontrol grubunda 22 öğrenci olmak üzere toplam 44 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Çalışmada nicel araştırma yaklaşımlarından ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır Çalışmada 8. sınıfların fen bilimleri dersi 6. ünitesi olan Canlılar ve Enerji İlişkileri ünitesindeki konular deney grubundaki öğrencilere FeTeMM kazanımlarına ve disiplinlerine uygun şekilde ve FeTeMM uygulamalarına ağırlık verilerek işlenmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilere ise mevcut Fen Bilimleri öğretim programında yer alan kazanımlar doğrultusunda yapılandırmacı yaklaşım uygulamalarına ağırlık verilecek şekilde dersler işlenmiştir. Araştırmanın verileri“Çevresel Tutum Ölçeği”,“İlköğretim Öğrencilerinin Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği”,“Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği”,“Fen ve Teknoloji Dersi Başarı Testi”ve“FeTeMM Uygulamalarıyla İlgili Öğrenci Görüş Anketi”kullanılarak toplanmıştır. Bu testler ve ölçekler ilk olarak ön test şeklinde kurumdaki sınıflara uygulanmış ve aralarında anlamlı farklılık olup olmadığı tespit edilmiştir. Ölçek ve testlerin analizinin neticesinde aralarınında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilen iki gruptan biri deney diğeri ise kontrol grubu olmak üzere belirlenmiştir. Ünite içerisinde bulunan konuların deney grubu öğrencilerine öğretiminde FeTeMM öğretiminin ana disiplinleri olan fen, teknoloji, matematik ve mühendislik gibi disiplinlere uygun olarak hazırlanan deneyler, etkinlikler, çalışma kâğıtları ve değerlendirme soruları uygulanmıştır. Kontrol gurubunda yer alan öğrencileri ile yapılan öğretimde Fen Bilimleri öğretim programında yer alan yapılandırılmış eğitim yaklaşımının desteklediği uygulamalara yer verilmiştir. Uygulamalar ve dersler hazırlanan çalışma takvimindeki günler esas alınarak yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ise her iki gruba da“Çevresel Tutum Ölçeği”,“İlköğretim Öğrencilerinin Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği”,“Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği”ve“Fen ve Teknoloji Dersi Başarı Testi”son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi ve istatistiksel işlemler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 24.00 paket programından yardım alınarak yapılmış ve değerlendirilmiştir. Verilerin analizi yapılmadan önce normallik varsayımı Shapiro - Wilk ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve ön test - son test verilerinin ilişkisiz örneklem t testi sonuçları ışığında; deney grubunda bulunan öğrencilerin problem çözme becerileri, çevresel tutum ve akademik başarı bakımından kontrol grubundaki öğrencilere göre daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. İki grup arasında bilimsel yaratıcılık açısından anlamlı bir farklılık olmadığı da tespit edilmiştir. Analiz sonuçları dikkate alındığında FeTeMM uygulamalarının 8.sınıf öğrencilerinin çevresel tutumları, problem çözme becerileri ve fen başarıları üzerine olumlu yönde katkı sağladığı gözlenmiştir. Aynı zamanda öğrenci görüşleri anketi sonuçlarına göre; FeTeMM uygulamaları öğrencilerin akademik başarısını arttırmaya ve öğrencilerde fen dersine karşı olumlu tutum geliştirmeye yardımcı olmuştur. Uygulamanın öğrencilerin dikkatini en fazla çeken yönünün ise derste yapılan deney ve etkinlikler olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : FeTeMM Eğitimi, STEM, Canılar ve Enerji İlişkileri Sayfa Adedi : XVII+154 Danışman : Doç. Dr. Semra BENZER
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the environmental attitudes of science, technology, mathematics, engineering (FeTeMM) and FeTeMM-based teaching 8th grade students on scientific creativity, problem solving skills and science achievement, and to take the opinions of students about FeTeMM applications. The study was carried out on a total of 44 students, 22 students in the experimental group and 22 students in the control group in a private institution affiliated to the Directorate of National Education at the Central District of Sivas. Experimental design with pretest-posttest control group was used in the study, of quantitative research approaches. The topics in the Living and Energy Associations unit, which is the 6th science course of the 8th grade, were taught to the students in the experimental group by focusing on FeTeMM achievements and disciplines and on FeTeMM applications. Data were gathered by using“Environmental Attitude Scale”,“Primary School Students Perception Scale for Problem Solving Skills”,“Scientific Creativity Scale”,“Science and Technology Course Success Test”and“Student Opinion Survey on FeTeMM Applications”. These tests and scales were first applied as pre-test to the institutional classes and it was determined whether there was a significant difference between them. There was no significant difference between the scales and the results of the analysis of the tests. One of the two groups was determined as the control group and the other as the control group. Experiments, activities, worksheets and evaluation questions prepared in accordance with disciplines such as science, technology, mathematics and engineering which are the main disciplines of FeTeMM teaching were applied in teaching the subjects in the unit to the experiment group. The application supported by the structured educational approach in the curriculum of the Science curriculum has been given to the students in the control group. The practices and lessons were made according to the dates in the working calendar. At the end of the study,“Environmental Attitude Scale”,“Perception Scale for Problem Solving Skills of Primary School Students”,“Scientific Creativity Scale”and“Science and Technology Course Success Test”were applied as final tests in both groups. Analysis and statistical analysis of the data were made and evaluated with help from the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 24.00 package program. Before the analysis of the data, the normality hypothesis was tested with Shapiro - Wilk. In the light of the findings obtained from the research and the results of the unrelated samples t test of the pre - test - post test data; the students in the experimental group were found to be more successful in terms of problem solving skills, environmental attitude and academic achievement than the students in the control group. It was also found that there was no significant difference in scientific creativity between the two groups. Given the analysis results, it was observed that FeTeMM applications contributed positively to environmental attitudes, problem-solving skills, and science achievement of 8th grade students. At the same time, according to the student opinion survey results; FeTeMM applications have helped to improve the academic success of students and to develop positive attitudes toward science teaching in students. The most important thing that attracts attention of the students to the application was the experiments and the activities that were done. Key words : FeTeMM Education, STEM, Energy and Energy Associations Page Number : XVII+154 Consultant : Assoc. Dr. Semra BENZER