Ard-germeli çok katlı bir yapının hasar olasılık eğrilerinin elde edilmesi
Fragility curves of a post-tensioned multi storey building
- Tez No: 530774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERDAR KIRÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada bina tipi yapılar için henüz kullanımı yaygınlaşmamış bir sistem olan ard-germeli çok katlı yapım yöntemlerinden“Mild-press joint”bağlantı sistemiyle yapılmış olan mevcut bir bina ele alınmıştır. Ele alınan bu bina 2005 yılında Van' da inşaa edilmiş yedi katlı bir konut yapısıdır. Bu bina 23.10.2011 tarihinde gerçekleşmiş olan 7.2 büyüklüğündeki Van depremine maruz kalmış ve bu depremi Hemen Kullanım performans seviyesine uygun bir performansla atlatmıştır. Bu durum bu sistem ile ilgili olumlu yönde görüş oluşturmuştur. Ancak bir yapının değerlendirilmesi için tek bir deprem sonucunun yeterli olmadığı açıktır. Unutulmamalıdır ki bir depremin bir yapı üzerindeki etkileri yapının özelliklerinin yanısıra depremin büyüklüğü, süresi ve karakteristik özelliklerine de bağlıdır. Bu sebeple analizlerde kullanılmak üzere, yapının zemin sınıfına uygun istasyonlardan alınmak koşuluyla 7 farklı deprem seçilmiştir. Bu ivme kayıtlarının deprem yönetmeliğinde verilen şartlara uygun olup olmadığı irdelenmiş ve bu koşulları sağlayan kayıtlar tercih edilmiştir. Seçilen bu depremler kullanılarak yapı doğrusal olmayan dinamik çözümlemeye tabi tutulmuştur. Analizi yapılan bina modeli Sap2000 programında modellenmiş, modelde malzemelerin doğrusal olmayan davranışlarını dikkate almak için kolonlarda“fiber layout”tanımlanmış, kirişlerde ise ard-germeli sisteme özel olan“origin-oriented”davranışını tanımlamak adına yaylar atanmıştır. Her bir deprem için akma ve göçme kapasiteleri, göreli kat ötelemesi cinsinden belirlenmiş, gene aynı deprem sonuçları yayınlanan“Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği”nde tariflenmiş olan hasar sınırları açısından da değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler esas alınarak binaya ait hasar olasılık eğrileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a multi-story post-tensioned construction building system's fragility curves has been investigated, which is called as“mild-press joint”. The building that is handled in this study, has been constructed in 2005 in Van,Turkey. This building survived after Van earthquake in 23.10.2011, with immediate occupancy performance level. After that, this joint method has created a positive opinion about its earthquake performance. But it is clear that the result of just one earthquake can not be enough to understand the performance level of a building. The effect of an earthquake on a building is up to not only the characteristic of the building but also the characteristic of the earthquake. Because of that 7 different earthquake has been choosed, considering that all of them has the same site class with this building's site class. Those chosen 7 ground motion data has been used to describe nonlinear dynamic analysis on the structure model in Sap2000 program. In Sap2000 program, to describe nonlinear behavior fiber layout has been assigned to column frames and joint links has been assigned to beam frames. Kırçıl and Polat 2006 and Cornell and others 2003 has been considered to determine the probability of reaching yielding and collapse states on incremental dynamic analyses curves. After that, second method that based on performance level given by Turkish Seismic Design Code has been applied to get fragility curves.