Müze arşivlerinin yönetimi
Management of museum archives
  1. Tez No: 530784
  2. Yazar: EDİNE FİKRET SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ İCİMSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Müzecilik, Archive, Information and Records Management, Museology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'den ve Avrupa'dan çeşitli müzelerin arşiv birimlerinin çalışmalarının incelendiği bu araştırmada, ilgili arşivlerde yer alan doküman ve nesne türleri ile kayıt tutma şekilleri ve ortamları belirlenmiştir. Arşiv çalışmaları açısından spesifik bir alan olan müzelerin arşivlerinde ne tip dokümanların, hangi zamandan beri oluşturulduğu, ne kadar süreyle saklandığı, günümüzdeki teknolojik gelişmeler ile, elektronik ortamlarda kayıtların müzeler için nasıl algılandığı ve uygulandığı konusu araştırılmış ve bulunan bilgiler teze aktarılmıştır. Müzelerin arşivleri, diğer standart arşivlerden farklı olarak sadece dokümantasyon değil, oldukça çok sayıda“tarihi eser”de içerebilmektedir. Dolayısıyla bu eserlerin saklama ortamları ve şekilleri, arşivcilik açısından çok önemlidir. Tezde bu konuda örneklere yer verilmiştir. Sadece nesne içeriyor olması değil, spesifik olarak, nesnelere ait dokümantasyonu içeriyor oluşundan dolayı da“Müze Arşivleri”farklıdır. Eski dönemlerde bu dokümantasyon ne şekilde tutulmaktaydı, hangi çalışanlar ne tip kayıt yapılıyordu, bu konuda yurtdışı müzelerinde görülen örnekler, fotograflarıyla birlikte teze aktarılmıştır. Dolayısıyla, bugün varlığını sürdüren müzeler için, eski dönem kayıtlarının önemi ve değeri, avrupa müzelerinde ne şekilde değerlendirildiği konuları incelenmiştir. Müzeler için arşiv birimleri, tüm geçmişi geleceğe aktaran bölümler olarak çok değerli ve özeldir. Bu konunun önemine değinerek, ülkemizdeki örneklerle beraber, halen mevcut uygulamalar aktarılmış, neler eklenebileceğine dair görüşler de belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Museums and museum archives from Turkey and Europe were examined in this research thesis; and their respective types of documents and objects, record-keeping forms and formats, as well as environments were identified and compared. As museum archives are spesific areas for archival works; the types of documents, the information about how long they had been deposited there and how long they will stay in the arcihves are examined. Also information about technological developments and museums approach to this new point of view of the archiving and documentation system is researched. Unlike standard archives, the archives of museums contain not only documentation but also objects including“historical items”. Therefore the storage environments, the forms of stored objects and related documentation are very important in terms of archival works. The information and examples are written for the conditions of the storage areas and the documentation of the museum archives. The research contains also the methodology of old archives, the kinds of catalogues sometimes handwritten by the curators of the time; and photographs and related documentation from international museums. The value of old documentation is also examined. Archival units in museums are very important as they contain spesific information about the past, and this information will add value to our future. Different methodologies and areas are examined, discussed in this research on museum and their archives.