Gibberellik asit ve çinko uygulamalarının marulun verim ve verim unsurlarına etkileri
Effects of gibberellic acid and zinc applications on lettuce yield and yield components
  1. Tez No: 530783
  2. Yazar: YAĞMUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, çinko noksan bir toprakta yetiştirilen marul bitkisine artan dozlarda (0, 1.75, 3.50 ve 5.25 mg Zn kg-1) uygulanan çinko sülfat (ZnSO4.7H2O; %23 Zn) ve gibberellik asit (GA3; 0, 10, 50, 250 mg L-1)'in verim ve verim unsurlarına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 3 kg topraklı deneme saksılarında Yedikule baş marul yetiştirilmiş ve çinko ekimde toprağa verilmiş, GA3 ise gelişim dönemi başında 10 gün ara ile iki kez yaprağa püskürtülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, en düşük marul yaş ağırlığı (99,03 g saksı-1) 10 mg GA3 L-1, en yüksek yaş ağırlık (120,05 g saksı-1) ise '5.25 mg Zn kg-1 + 50 mg GA3 L-1' uygulaması ile elde edilmiştir. Yaprağın sadece çinko uygulamaları arasında en yüksek Zn kapsamı (61,10 mg kg-1) 5.25 mg Zn kg-1 uygulamasıyla kontrole (33,14 mg kg-1) göre %84 artarken, sadece GA3 uygulamaları arasında ise 50 mg GA3 L-1 uygulaması ile %45 oranında artmıştır. Tüm uygulamalar arasında en yüksek Zn kapsamı (73,92 mg kg-1) ise '5.25 mg Zn kg-1 + 50 mg GA3 L-1' uygulaması ile elde edilmiş olup bu artış kontrole göre %123 oranında gerçekleşmiştir. Verim ve verim unsurlarının çoğu dikkate alındığında, çinko noksan topraklarda ekimde tabana 5.25 mg Zn kg-1 uygulamasına ilaveten gelişim başlangıcında yaprağa 10 gün ara ile iki kez 50 mg GA3 L-1'in püskürtülmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of zinc sulfate (ZnSO4.7H2O; 23% Zn) and gibberellic acid (GA3) applied increasing dozes (0, 1.75, 3.50, 5.25 mg Zn kg-1 and 0, 10, 50, 250 mg L-1) on the yield and yield components of lettuce grown in the zinc deficient soil. With this aim, Yedikule Head Lettuce was grown in the pots with 3 kg soils and zinc was given into soil, and GA3 was pulverized to leaf two times with ten days intervals in the beginning of growing season. According to the results, the lowest lettuce fresh weight (99,03 g pot-1) was obtained from 10 mg GA3 L-1, the highest lettuce fresh weight (120,05 g pot-1) was taken by '5.25 mg Zn kg-1 + 50 mg GA3 L-1' application. While the highest zinc content (61,10 mg kg-1) of the leaf increased in the rate of 84% by the 5.25 mg Zn kg-1 among the only zinc applications according to the control (33,14 mg kg-1), it increased in the rate of 45% by the 50 mg GA3 L-1 application among the only GA3 applications. The highest zinc content (73,92 mg kg-1) of the leaf among all the applications was obtained by the '5.25 mg Zn kg-1 + 50 mg GA3 L-1' application and this increasing was realized in the rate of 123% according to the control. Considering most of the yield and yield components, two times pulverization of the 50 mg GA3 L-1 with ten days interval in the beginning of growing in addition to 5.25 mg Zn kg-1 application into soil in the sowing may be suggested in the zinc deficient soils.