Kaan Arslanoğlu'nun Kimlik, İntihar, Öteki Kayıp romanlarının psikanalitik açıdan incelenmesi
Psychoanalytical analayze of Kaan Arslanoğlu's novels called Kimlik, İntihar, Öteki Kayıp
- Tez No: 530789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çağdaş Türk Edebiyatı yazarlarından Kaan Arslanoğlu, yaşadığı dönemin siyasal etkilerini karakterlerinin psikolojisi üzerinde başarıyla yansıtan bir yazar ve psikiyatrdır. Kaan Arslanoğlu, tıp fakültesi öğrencisiyken aktif siyaset yaptığı 80'li yıllarda toplumu; mesleğini yaptığı yıllarda ise insanları yakından gözlemlemiştir. Arslanoğlu'nun kişisel ve mesleki birikimiyle yarattığı roman karakterleri hem dönemin ruhunu ayna tutmuş hem de kişinin iç dünyasını ve düşüncelerini sorgulamasını sağlamıştır. Bu çalışmada Freud ve psikanaliz kuramı hakkında bilgi verilerek bu kuramın edebiyattaki yansımasına değinilmiştir. Kaan Arslanoğlu'nun Kimlik, İntihar, Öteki Kayıp romanlarındaki karakterler psikanalitik yöntemle incelenerek edebiyat ve psikanalizin birbirlerine olan etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kaan Arslanoglu, a writer of contemporary Turkish literature is an author and psychiatrist who can successfully reflect the political effects of his period on the psychology of his characters. When he was medical faculty student in 1980s when he played an active role in politics, he observed the society. By years he practised his profession, he observed people. Fictitious characters that Arslanoglu created with his personal and professional experience both mirrored the spirit of the time and enabled the reader to query his thoughts and interior. In this study, giving information about Freud and his psychoanalysis theory, mentions are made of the reflections in literature. Fictitious characters in the novels of Kaan Arslanoglu have been examined by psychoanalysis methods by this means the mutual affection of literature and psychoanalysis have been tried to find out.