Çalışanların motivasyon düzeyi ve örgütsel bağlılıkları üzerine bir inceleme: Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti Ercan Havalimanı uygulaması
Investigation of employees' level of motivation and organizational commitment: Example from Ercan Airport in the Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 530790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaçlarına ulaşabilmede üretim kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak zorunda olan örgütler için bu süreçte kritik başarı faktörü olarak çalışanlar ön plana çıkmaktadır. Çalışanların belirlenmiş olan amaçlar doğrultusunda istenilen çabayı gösterip göstermemesinde ise birçok faktör etkili olmaktadır. Bu faktörlerden bir tanesi çalışanların motivasyon düzeyidir. Çalışanların amaçlar doğrultusunda isteklendirilip harekete geçirilmesi amaçlara ulaşmayı kolaylaştıracaktır. İşletme çalışanlarını amaçlar doğrultusunda isteklendirilip harekete geçiremezse etkinliğin ve verimliliğin sağlanması mümkün olmayacaktır. Bir diğer faktör ise örgütsel bağlılıktır. Örgütsel bağlılık, çalışanın çalıştığı işletmeyle olan bağının gücünü belirtmektedir. İşletme çalışanlarının işlerinden ve işletmelerinden memnun kalmalarını sağlamak, üretim yapmak veya satışları arttırmak kadar önemli hale gelmiştir. Çünkü örgütsel bağlılık duygusu yüksek olan kişilerin göstermiş oldukları çaba sayesinde etkinlik ve verimlilik artışının sağlandığı, bu çabanın işletmelerin hedeflerine ulaşmasında büyük rol oynadığı düşünülmektedir. İşletmelerde çalışanların kurumlarına olan bağlılıkları kurumun başarısını ve devamlılığını etkilediği için, örgütsel bağlılığın işletme yöneticilerinin üzerinde önemle durması gereken bir konu olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı çalışanların motivasyon düzeyleri ve örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa'ya bağlı bölgede bulunan Ercan Havalimanında farklı departmanlarda aktif olarak çalışanların doldurduğu anketlerden yararlanılmıştır. Çalışanlar tarafından doldurulan 811 anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma bilgileri;“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Motivasyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 23,0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin ölçülmesi için T-test, ANOVA testi, Korelasyon Analizi ve Betimsel analizler (frekans, yüzde) ve Tukey HSD yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; motivasyon ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees become a critical success factor for organizations which must use their resources effectively to achieve their goals. On the other hand, many factors play role in determining whether employees would show sufficient effort or not towards the determined goals. One of such factors is the motivation level of employees. Encouraging and motivating employees towards goals would ease achieving these goals. If businesses fail to encourage and motivate their employees, they would be able to sustain effectiveness and productivity. A second factor influencing employees' motivation is organizational commitment. Organizational commitment determines the strength of the relation between the employee and the organization. Keeping employees happy in the organization became as significant as production and increasing sales. Because the efforts shown by employees with high organizational commitment increases efficiency and productivity, and it is believed that such efforts play a major role in achieving goals. As employees' organizational commitment influences the organizations' success and sustainability, administrators are advised to give importance to organizational commitment in their business practices. The aim of this study is to investigate organizational commitment and motivation. The study seeks to find out whether there is a relationship between employees' level of motivation and organizational commitment. Employees working in various units in Ercan Airport located in Nicosia, Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) were asked to fill in questionnaires in an attempt to examine the relation between employee motivation and organizational commitment. 811 questionnaires filled by the employees were analysed. Data for this study was collected through 'Organizational Commitment Scale' and 'Motivation Scale'. Data gathered from the scales were entered into SPSS 23,0 package data analysis software. Descriptive analysis (frequency, percentage) was used to measure data and correlation analysis was conducted via t-test, ANOVA and Tukey HSD test. The results of the study illustrates that there is a positive relation between organizational commitment and motivation.