Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin, Türkiye'deki önemi ve GES kurulum araştırması
Renewable energy sources solar energy of their importance of directors and research in Turkey GES
- Tez No: 530803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Enerji, sahip olduğumuz medeniyetin temel taşlarından biridir. Ülke için toplumsal ve ekonomik yönden gelişmenin, gelişmiş çağdaş ülkeler düzeyine ulaşmanın bir göstergesi durumundadır. Günümüzdeki son dönem enerji üretim ve tüketim yöntemleriyle yenilenemeyecek olan enerji kaynaklarımız tüketilmekle birlikte geri dönüşümsüz bir hasara sebep olunmakta ve çevre kirliliği meydana getirilmektedir. Yenilenebilir enerji çeşitli açılardan öneme sahiptir. Ülkelerin enerji ihtiyaçlarının yerli kaynaklardan karşılanmasını sağlayarak dışa bağımlılığı azaltmaktadır. Kaynakları çeşitlendirerek sürdürülebilir enerji kullanımını sağlar. Böylece, enerji tüketimi sonucunda çevreye verilen zararlar asgari düzeyde olur. Yenilenebilir enerji kaynaklarının içerisinde güneş enerjisi de bulunmaktadır. Bu kaynaklar, geliştirilmeyi beklemektedirler. Güneş enerjisi, potansiyeli ve kullanım kolaylığıyla diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre daha avantajlı konumdadır. Kolay şekilde yaygınlaşabilme imkânına sahiptir. Ülkemiz, her ne kadar güneş kuşağında olsa da var olan bu potansiyeli etkin şekilde kullanamamaktadır. Çalışmamızda, dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarından ve bu alandaki gelişimlerden bahsedilmiştir. Dünyanın yanı sıra ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynakları ile güneş kaynaklı enerji üretim sistemlerinden söz edilmiştir. Dünya'da ve ülkemizde güneş enerji potansiyeli ile bu potansiyelin yeri ve kullanım derecesiyle yöntemi incelenmiştir. Sonuç olarak da ülkemiz bakımından güneş enerjisinden daha etkin olarak nasıl faydalanabileceğimiz konusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the foundation stones of our civilization. The development of the social and economic direction for the country is a sign of reaching the level of developed contemporary countries. With the energy production and consumption methods that can not be renewed in the current period, our energy resources are consumed and irreversible damage is caused and environmental pollution is introduced. Renewable energy has various aspects of conservation. It reduces the dependence on foreign sources by ensuring that the energy needs of the countries are met from domestic sources. It provides sustainable energy use by diversifying resources. Thus, the loss of energy to the environment as a result of energy consumption is minimal. Renewable energy sources also include solar energy. These resources are waiting to be developed. Solar energy is more advantageous than other renewable energy sources with its potential and ease of use. It has the possibility to spread easily. Our country, although in the sunroof, can not use it in this potentially effective way. In our work, renewable energy sources and developments in this area are mentioned in the world. In addition to the world, renewable energy sources in our country and solar-generated energy production systems are mentioned. In the world and in our country, the potential of solar energy with its potential location and utilization method has been examined. As a result, there is a recommendation on how to use solar energy more effectively in terms of our country.