Methods for creating melodic patterns using parmak vurma technique in saz (bağlama) performance
Saz (bağlama) icrasında parmak vurma tekniği kullanarak ezgi kalıplarını üretme yöntemleri
  1. Tez No: 530838
  2. Yazar: SİNAN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. EROL PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 470
Özet
Bu çalışmanın amacı parmak vurma tekniğini kullanarak, saz icrasında ezgi kalıplarını icra etme yöntemleri geliştirmektir. Çalışmada, ezgisel kalıplar zamansal olarak“perde üretim teknikleri dizilimi kalıbı”ve“ tel dizilimi kalıbı”kavramları ile konumsal olarak ise“pozisyon ve parmak yerleşimi sembolizasyon sistemi”adı verilen bir gösterim sisteminden yararlanarak geliştirilen“pozisyon farkı sınıfı”ile tanımlanmıştır. Çalışmada bu yapılar kullanılarak pek çok dizi ve makam düzeni incelenmiş ve bazı çalım yöntemleri önerilmiştir. Sonuç olarak, parmak vurma tekniğinde ellerin sahip olduğu ezgi üretme kapasitesi tespit edilmiş, belirli bir ezgisel kalıp için her tondan ve her dizi üzerinden tekil icra yöntemleri geliştirilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop methods of performing melodic patterns in saz performance, using the parmak vurma (two hand tapping) technique. The performance is positionally represented using“position difference class”symbols that is obtained from“position & fingering symbolization system”and temporally represented with“pitch generation technique order pattern”, and“string order pattern”in the study. The study examines how scales and maqam tunings is performed and recommends some playing methods using the melody creation capabilities of hands. Consequently methods are developed for playing a specific melodic pattern that is on any key and any scale.