Quotidian boundaries and how to circumvent them: An inquiry into a Syrian community in İstanbul
Gündelı̇k sınırlar nelerdı̇r, nasıl atlatılırlar: İstanbul'dakı̇ Surı̇yelı̇ bı̇r topluluk üzerı̇ne bı̇r ı̇nceleme
  1. Tez No: 530872
  2. Yazar: AYŞE ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATEŞ ALİ ALTINORDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
2011'de başlayan Suriye Devrimi hızla bir iç savaş halini alırken, özellikle komşu ülkelere kitlesel bir göç olmuştur. Resmi rakamlar Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyeli sayısının üç buçuk milyonu aştığını gösterirken, Türkiye'de en yüksek sayıdaki Suriyeliye ev sahipliği yapan İstanbul'da kayıtlı geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı da 560.000'i aşmıştır. Bu araştırma, yerinden edilmiş Suriyeliler tarafından İstanbul'da kurulan yerel bir toplum merkezinde gerçekleştirilmiş, kapsamlı katılımcı gözlem ile yetişkinlerle yapılmış derinlemesine görüşmelerden oluşan bir etnografik saha çalışmasına dayalıdır. Bu araştırma, ulus devletlerin fiziksel sınırlarının ötesinde, gündelik sınırların, İstanbul'da yaşayan yerinden edilmiş Suriyelilerin gündelik hayatlarını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, öncelikle Suriyelilerin Türkiye Cumhuriyeti devleti ve sıradan Türkiye vatandaşları ile olan ilişkilerini etkileyen hukuki, sosyal ve sembolik sınırların inşasına dair bir inceleme sunmaktadır. Sonrasında, yerinden edilmiş Suriyelilerin bu sınırları hangi şekillerde zorladığını, aştığını ya da atlattığını anlamak amacıyla bu toplum merkezindeki katılımcıların örgütlenme biçimlerine odaklanmaktadır. Saha çalışmasının bulguları, bu toplum merkezinde sınır inşası ve sınırlarla mücadele et(me)me süreçlerinin gündelik bir seviyede kesiştiğini önermektedir: Toplum merkezi, gündelik sınırları atlatmakta pratik, sosyo-psikolojik ve kültürel roller oynarken merkezin çeperinde yeni sınırlar ortaya çıkmakta, hukuki sınırlar ise genellikle kolektif seviyede mücadele edilmemiş bir biçimde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 2011 Syrian Revolution quickly evolved into a state of civil war, which resulted in mass migration primarily to the neighboring countries. The official number of Syrians under temporary protection in Turkey has recently exceeded three and a half million, with more than 560.000 temporarily protected Syrians registered in Istanbul, the city hosting the largest number of Syrian inhabitants in Turkey. Based on ethnographic fieldwork, combining extensive participant observation and in-depth interviews with adults at a local community center initiated by displaced Syrians in Istanbul, this research aims at contributing to the understanding of how quotidian boundaries, far from the physical borders of the nation-states, affect the everyday lives of displaced Syrians living in Istanbul. The research first provides an analysis of the making of legal, social, and symbolic boundaries that affect the relations of Syrians with the Turkish state as well as with ordinary Turkish citizens. It, then, focuses on the forms of organization among the participants of the community center in order to understand the prominent ways in which displaced Syrians could challenge, surpass or circumvent these boundaries. The findings of the fieldwork suggest that the processes of making- and (un)contesting boundaries coincide at this community center on a daily basis: While this community center plays instrumental, socio-psychological, and cultural roles in circumventing the quotidian boundaries, new boundaries emerge at the periphery of the community center, and legal boundaries remain mainly uncontested at a collective level.