Bir şiir hazinesi: Arif Nihat Asya (yapı-tema-anlatım)
A treasure of poem: Arif Nihat Asya (structure-theme-expression)
- Tez No: 530881
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Arif Nihat Asya, Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin millî sesi ve Türk tarihini ve kültürünü bir kuyumcu titizliğiyle ele alıp şiirleştiren bir isimdir. Arif Nihat Asya'nın şiiri, toplumsal faydayı kendisinde barındırırken şairin bireysel konulardaki lirizm ve sanatsallık yeteneği de önemli bir olgu olarak göze çarpar. Ele aldığımız“Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor'' ve ”Ses ve Toprak'' adlı kitaplarında da bu durum söz konusudur. Arif Nihat Asya bireysel olmayan şiirlerinde dahi yüksek bir sanatsal yetkinlikle yola çıkar. Türk milletinin değerlerini, maddi ve manevi zenginliğini ele alırken sanatkârlığını elden bırakmaz. Bireysel meselelerdeki derinliği ise ayrı bir noktayı oluşturur. Ondaki bireysel noktalar hüzünlü bir sesle kendini ortaya koyar. Tezimizde Arif Nihat Asya'daki sosyal ve bireysel zenginliği, kültürel unsurları da dikkate alarak "yapı-tema-anlatım'' yöntemiyle açıklamaktayız.
Özet (Çeviri)
Arif Nihat Asya being the voice of the Turkish Rebuplic period poetry is a poetic name mentions. Turkish history and culture with its jeweler's precision and poetises it. Arif Nihat Asya's poem accomodates the social benefits itself moreover the poets lyricism and artistic abilities in individual subjects stand out as on important phenomenon in poetry. This is also discussed in his works called“Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor'' and ”Ses ve Toprak'' which we talk about. Arif Nihat Asya acts with a high and artistic competence even in his non individual poetries. He contextualises the values of the Turkish nation with its material and spiritual wealth and he never gives up his artistry. His dept in the individual issues also creates a separate. Point individual points reveals with a sed voice itself. We express Arif Nihat Asya's social and individual wealth considering his cultural elements with structure, theme and expression in our thesis.