Medicalization of intersex and variations of sex characteristics: An analysis of the medical procedures through narratives of clinicians and intersex individuals in Turkey
İnterseks ve cinsiyet çeşitliliğinin medikalizasyonu: Klinisyenler ve interseks bireylerin anlatıları üzerinden medikal süreçlerin bir analizi
  1. Tez No: 530883
  2. Yazar: CEREN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, interseks çocukların tıbbi tedavi süreçlerine dahil olan, İstanbul'daki araştırma ve eğitim hastanelerinde görev yapan klinisyenler ile interseks bireylerle yaptığım görüşmelere dayanarak, interseks çocukların tıbbi tedavi prosedürlerinin ve bunların uygulamalarının eleştirel bir incelemesini sunmaktadır. Son yıllarda aydınlatılmış onam ve bedensel otonomi prensiplerine dayalı olarak gündeme getirilen itirazlara karşın, erken yaşta uygulanan, onama dayalı olmayan, tıbbi açıdan gerekliliği tartışmalı hormonal ve cerrahi müdahalelerin günümüzde ne derece ve neden devam ettiğini araştırmaktayım. Geleneksel tedavi süreçlerinin, interseks özellikleri ve cinsiyet özelliklerindeki çeşitliliklerin bireyden ayrı ve biyolojik deterministik yorumuna dayalı, yüzeysel bir tutarlılık gösteren bir tedavi anlatısına dayandığını iddia etmekteyim. Ayrıca, Türkiye bağlamında,“biyolojik”ve“öznel”arasındaki ikilik, medikalizasyonun“ileri,”veya“Batılı”olmanın bir ölçüsü haline geldiği“ileri”ve“geri”ikiliğiyle bağdaştırılmaktadır. Bu araştırma bu ikiliklerin isabetli olmadığını ve uygulamada tıbbi tedavilerin vaatlerini karşılayamadılarını göstermektedir. Son olarak, interseks bireylerin deneyimlerinin tıbbi tedavi süreçleri etrafındaki mevcut tartışmaları derinleştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini tartışmaktayım.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the medical treatment procedures of intersex children and their implications based on the data I collected from interviews with clinicians who are involved in medical treatment of intersex children in research and teaching hospitals in Istanbul as well as intersex individuals who went through these treatments. I explore why, or to what extent, the early, non-consensual, and medically questionable hormonal and surgical interventions currently continue despite the challenges that have been raised against them in the last decades on the basis of principles of informed consent and respect to bodily autonomy. I argue that the conventional medical procedures rely on superficially coherent narratives of treatment based upon a biologically deterministic understanding of intersex traits and variations of sex characteristics that is separate from personhood. Furthermore, I suggest that in the context of Turkey, the dichotomy of“biological”versus“subjective”is associated with the dichotomy of“advanced”versus“backward,”in which medicalization becomes a measure of being“advanced”, or“Westernized.”This research shows the ways in which these dichotomies do not hold and argues that the medical treatments fail to provide what they promise in practice. Finally, I show how the intersex individuals' experiences can help deepen the discussions around current controversies about medical treatment procedures.