'Jones jig apareyi' nin alt birinci büyük azı dişi distalizasyonu ve ortodontik bölgeye etkisi
- Tez No: 38240
- Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
74 ÖZET Alt çenenin anatomik yapısı ve istenilen düzeyde ve sürede alt molar distalizasyonu sağlayabilecek bir uygulamanın bulunmaması sebebiyle, üst çenede molar distalizasyonu amacıyla kullanılmış ve konuyla ilgili bugüne kadar sadece üst çenede bir uygulaması makale olarak yayınlanmış“Jones Jig”apareyinin alt çeneye uygulanarak molar distalizasyonu ve ortodontik bölgeye etkisinin incelenmesi amacıyla bu araştırma yapıldı. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalına başvuran hastalardan dişsel Klas III subdivizyon molar kapanışa sahip, 9-13 yaşları arasında tek taraflı premolar bölgede yer darlığı olan, 15 uygulama 15'i de kontrol grubu bireyleri olmak üzere toplam 30 birey araştırmaya alındı. Uygulama ve kontrol grubu bireyleri ANB ve GoGnSN açıları ile araştırma süresi açısından eşleştirildi. Araştırma başlangıcı ve sonunda bireylerden standart koşullar altında lateral sefalometrik, antero posterior, el bilek radyografileri ve model fotokopileri elde edildi. Uygulama grubu bireylerine, premolar bölgelerinde yer darlığı olan tarafa alt molar distalizasyonu için ortalama 2.4 ay süre ile“Jones Jig”apareyi uygulandı. Uygulama ve kontrol grupları bireylerinden araştırma başlangıcı ve sonunda elde edilen lateral ve anteroposterior sefalometrik filmler ile model fotokopilerine uygulanan açısal ve boyutsal toplam 37 parametrenin değişimleri ölçülerek, grup içi ve gruplar arası farkların önem kontrolü“ Wilcoxon ”ve“ Mann Whitney U ”testleri ile yapıldı. Alt molar distalizasyonu ile uygulama süresince önemli değişim gösteren parametreler arasında“Spearman”korelasyon testi uygulandı.75 Jones Jig apareyi ile ortalama 2.4 ayda 1.9mmlik alt molar distalizasyonun sağlandığı, kontrol grubunda ise araştırma süresi içerisinde ortalama 1mm lik alt molar mezializasyonu oluştuğu; uygulama grubunda 1.9mmlik molar distalizasyonu sağlanırken aynı zamanda 1mmlik molar mezializasyonun da engellenmiş olduğu ;alt molar dişte apareyin etkisiyle 7 derecelik bir dikleşme oluştuğu; ankraj olarak alınan alt keser dişlerde protrüzyon ve labioversiyon olduğu, fakat bunların alt dudak konumunu etkilemediği, premolar dişte ise meziale eğilmenin meydana geldiği;overbite ve overjet miktarında azalma olduğu ve1.9mmlik alt molar diş distalizasyonu ile alt çenede herhangi bir rotasyonun oluşmadığı ; araştırma süresince değişim gösteren parametreler ile ait molar distalizasyonu arasında önemli bir ilişki olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY Distalization of mandibular first molars is a very difficult procedure because of the anatomic structure of the mandible. For this reason an appliance has not been constructed which would distalize the lower first molars effectively in a short period of time. Jones Jig appliance has been used in upper first molar distalization. The purpose of this study was to evaluate the effects of Jones Jig appliance on mandibular first molars and dentofacial structures. The sample consisted of 30 patients between 9-13 years of age with class III dental relationship and a discrepancy on one side of mandibular arch. 15 patients were selected as the treatment group and 15 patients served as the control group. Treatment and control groups were matched according to their ANB, GoGn-Sn angles and the treatment period. Lateral cephalometric, antero-posterior and hand-wrist radiographs and photocopies of models were taken before and after treatment. Jones Jig appliance was used for molar distalization in the treatment group for an average period of 2.4 months. Angular and linear 37 parameters were selected and“Wilcoxon”and“Mann Whitney U ”tests were performed to evaluate the differences between the treatment and control groups. Also Spearman correlation test was used to evaluate the correlations between molar distalization and the dento-skeletal parameters which changed significantly during treatment.77 Jones Jig appliance obtained 1.9 mm molar distalization.In addition, it prevented 1mm of molar mesialization which was observed in the control group and uprighted the mandibular first molars 7 degrees in 2.4 months. During molar distalization protrusion of lower incisors was observed but the lower lip position was not affected.Mesial tipping of lower bicuspids and a decrease in overbite and overjet was observed in the treatment group. Anterior or posterior mandibular rotation was not evident and no relationship could be found between the molar distalization and the dento-skeletal parameters which significantly changed during the treatment.