Toplumsal hareketleri duygu sosyolojisiyle yeniden düşünmek: Temsil açmazında yas ve melankolinin siyasal imkanları
Rethinking social movements with the sociology of emotions: Political possibilities of mourning and melancholia in the dilemma of representation
  1. Tez No: 530886
  2. Yazar: ANIL DERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESTER RUBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Psychology, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Toplumsal hareketler analizlerine duyguları da dahil eden bu tez, literatürde duyguların dışarıda bırakılışını sorunsallaştırmaktadır. Burada toplumsal hareketler sosyolojisinin, bireysel anlatıları, duyguları daha çok odağına alması gerektiği iddia edilmektedir. Diğer yandan duyguların da sosyolojik olarak soruşturulabileceği en uygun alanlardan birinin toplumsal hareketler olduğu tartışılmaktadır. Mevcut toplumsal hareketler literatüründeki görme biçimlerinin görünmez kıldığı alanlara temsil ve duygular ekseninde bakmaya çalışılmıştır. Temsil, temsil düzeneği, temsil edilemezlik kavramları ile toplumsal hareketlerin eylem repertuvarı, protestocuların kaynak ve motivasyonları arasında belirli hatlar kurulmuştur. Farklı disiplinler içinden duygu üzerine yapılmış kuramsal ve pratik çalışmalar taranarak, etik ve pratik bir duygu kuramının imkânları aranmıştır. Tüm bu kuramsal tartışmaları arkasına alarak, Türkiye'den bazı toplumsal hareket örneklerini duygu ve temsil eksenli analiz etmeye çalışan bu tez, daha geniş kapsamlı olarak duygusal bir şiddet tertibatı olan Zorla Kaybetmeler'e ve ardından ortaya çıkan Cumartesi Anneleri hareketinin duygu dolaşımına odaklanıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis, which includes emotions in the analysis of social movements, problematizes the exclusion of emotions in the social movements literature. It is claimed here that sociology of social movements should focus more on the individual sentiments and emotions. On the other hand, it is argued that one of the most convenient areas where emotions can be investigated sociologically is social movements. This thesis has examined the fields which are made invisible in the existing social movements literature with regards to representation and emotion. There are certain lines between the concepts of representation, apparatus of representation, unrepresentability and repertoire of contention, sources and motivations of protesters. The theoretical and practical studies on emotions from different disciplines were reviewed in order to find the possibilities of an ethical and practical theory of emotions. Supported by all these theoretical debates, this thesis strives to analyze various social movement examples from Turkey with regards to emotion and representation and more broadly focuses on the enforced disappearences as an emotional intensity device and Saturday Mothers movement as the result of them and the movement's circulation of emotions.