Echoes of resistance: music, memory, and protest in Turkey
Direnişin yankıları: Türkiye'de müzik, hafıza ve protesto
- Tez No: 952345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Music, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Müzik, tarihin erken dönemlerinden günümüze kadar günlük rutinlerimize, etkinliklerimize ve duygu durumlarımıza eşlik eden, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Müziğin bu bireysel duygular üzerinde yarattığı etki, toplumların ve devletlerin de kolektif faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmesine sebebiyet vermiştir. Topluluklara hitap edebilmesi, duyguları tercüme edebilmesi ve bu sayede kitleleri harekete geçirme gücüyle birlikte müzik aynı zamanda önemli bir siyasi iletişim aracı haline gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de farklı dönemlerde ortaya çıkan iki önemli toplumsal hareket, 1970'lerin öğrenci hareketleri ve 2013 Gezi Parkı protestoları üzerinden müziğin protesto kültüründe nasıl bir rol oynadığını ve kolektif hafızanın inşasında nasıl bir araç haline geldiğini katılımcıların hatırladıkları deneyimleri üzerinden incelemektedir. Çalışmada, gençlik yıllarını 1970'lerde yaşamış ve 2013 Gezi Parkı protestolarına katılmış 30 bireyle derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, kendilerine müzik beğenileri ve siyasi görüşleri, katıldıkları protestolarda kullanılan şarkılar ve deneyimleri arasındaki viii bağlantılar üzerine sorular sorulmuştur, katılımcılar üzerinde müziğin bir hatırlama unsuru olarak nasıl bir rolü olduğu gözlemlenmiştir. Bu iki farklı dönemin siyasi koşulları ve protesto kültürleri arasındaki farkların, eylemlerde kullanılan müzik türlerinin de farklılaşmasına sebep olduğu gözlemlenmiştir. Ancak bu dönemsel farklılıklara rağmen toplumsal hareketlerde kullanılan şarkıların insanlar üzerinde duygusal anlamda benzer etkiler yarattığı, bireysel hafızaları kolektif bir hikâye anlatısına dönüştürerek geçmiş toplumsal hareketlerin hatırlanmasında ve yeni kuşaklara aktarılmasında bir hatırlatıcı işlevi gördüğü tespit edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye özelinde protesto kültürü, müzik ve kolektif hafıza ilişkisini analiz ederek, müziğin toplumsal hareketlerin ve protestoların ayrılmaz bir parçası olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Music has been an inseparable part of our lives, accompanying our daily routines, activities, and emotional states from the early periods of history to the present day. The impact of music on individual emotions has also led it to become an integral component of the collective activities of societies and states. With its ability to appeal to communities, translate emotions, and mobilize masses, music has also become an important tool of political communication. This study examines the role of music in protest culture and its function as a means of constructing collective memory through the recollected experiences of participants in two significant social movements in Turkey: the student movements of the 1970s and the 2013 Gezi Park protests. In-depth semi-structured interviews were conducted with 30 individuals who experienced their youth in the 1970s and participated in the Gezi Park protests of 2013. The participants were asked about their musical preferences and political views, as well as the connections between the songs used in the protests they attended and their personal experiences. The study observed the role of music as a mnemonic device for the participants. It was found that the differing political contexts and protest cultures of these two periods influenced the types of music used in the movements. However, despite these historical differences, the songs used in both periods were found to have similar emotional effects on individuals, transforming personal memories into a collective narrative and serving as reminders that help preserve and transmit the memory of past social movements to new generations. By analyzing the relationship between protest culture, music, and collective memory in the Turkish context, this study argues that music is not only an expressive form but also an essential component that sustains and reconstructs resistance within social movements.