Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması suçu
The offence of disclosure of confidential documents or information related to commerce, banking or private customers
- Tez No: 530905
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Küreselleşmenin artan ivmesiyle birlikte, özellikle ticari sırların önemi ve ekonomik değeri hiçbir zaman olmadığı kadar ciddi bir görünüm kazanmıştır. Hem küresel hem de milli pazardaki etkileri göz önünde bulundurulduğunda kanun koyucular için ticari sırlar, müşteri sırları ve banka sırları hakkında özel hukukun yanı sıra kamu hukukunda da temel ilke ve kuralların belirlenmesi, rekabet düzeninin hukuka uygun olarak işlerliğinin korunması kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. Bu anlamda ticari sırların açıklanması gibi suçlar yoluyla özellikle haksız rekabet avantajının sağlanması yoluyla yalnızca bireysel menfaatlerin değil ulusal ve uluslararası ekonomilerin menfaatlerin de zarar gördüğünün söylenmesine gerek bile yoktur. Bu çalışmada Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması suçu incelenmiş, hükmün eksik ve hatalı bulunan yönleri tespit edilerek öneriler sunulmuştur. Kanun koyucu, ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanmasını TCK m. 239 hükmünde düzenlemiş bulunmaktadır. Hükmün tüm unsurlarıyla birlikte ele alınması amacıyla çalışmanın birinci bölümünde düzenlemede kullanılan kavramlar incelenmiş, birbirleriyle ilişkileri çerçevesinde farklı yönleri açıklanmaya çalışılmış; ticari sır, bankacılık sırrı ve müşteri sırrının korunmasının iç hukuk ve uluslararası hukuk göz önünde bulundurularak hukuki temelleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde suç tipi münferit unsurları yönünden incelenerek özellik arz eden hususların ortaya konulması amaçlanmıştır. Suç tipinin incelenmesi kapsamında özel kanunlarda ve Türk Ceza Kanunu'nun özel hükümlerinde yer alan benzer suçlarla ilişkisi ve farkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid acceleration of the globalisation, the importance and economic value of especially trade secrets gained an important look more than ever. Given their effects on both global and domestic markets it was inevitable for legislators to regulate terms and principle in all aspects of law systems. Needless to say, that not only interests of individuals but also the interests of both national and international economies are to be directly affected by offences such as disclosure of trade secrets. In this study it was aimed to analyse and point out the incompete and incorret aspects of the offence of disclosure of confidential documents or information related to commerce, banking, or private customers and suggestions were presented. In Article 239 the offence is regulated with also including its qualifications. In the first chapter of the study, the terms used in regulation are examined and it was tried to clarify distinct aspects of each spesific term in relation with one another, in the following part of the first chapter it was aimed to explain legal fundamentals of protection of commercial, banking and with regard to both domestic and international regulations. In the second chapter the offence was individually examined and its particularities were tried to elucidate. In terms of examination of the offence, the relation and the differences between similar offences were tried to signalize.