Üriner inkontinansı olan kadınların konfor düzeyi ve öz bakım gücünün belirlenmesi
Assigning the comfort level and self care strength of the women having urinary incontinence
- Tez No: 530911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVŞEN NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, üriner inkontinansı olan kadınların konfor düzeyi ve özbakım gücünün belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel yapılan çalışma, Şubat 2016- Nisan 2018 tarihleri arasında, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Doğum Servisinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Doğum Servisinde yatan, üriner inkontinans tanısı alan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini Kadın Doğum servisinde yatan, henüz üriner inkontinans sebebiyle cerrahi operasyon geçirmemiş, 18 yaş ve üzerinde, iletişim güçlüğü ve mental yetersizliği olmayan, Türkçe bilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 124 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”, ''Üriner İnkontinans & Sıklık Konfor Skalası'' ve ''Özbakım Gücü Ölçeği'' kullanılmıştır. Veriler, yüzyüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS Windows version 24.0 paket programında yapılmıştır. Üriner inkontinansı olan kadınların Üriner İnkontinans & Sıklık Konfor Skalası toplam puan ortalaması 3,35±0,59 ve Öz Bakım Gücü Ölçeği toplam puan ortalaması 88,09±14,59 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the comfort level and self-care power of women with urinary incontinence. This descriptive and cross sectional research was performed in a, gynecology services of Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital between February 2016- April 2018. The population included women who are diagnosed with urinary incontinence in the gynecology services of Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital. Research sample included a total of 124 women who staying in the gynecology service with the diagnosis of urinary incontinence, not having a surgery because of yhe urinary incontinence yet, being older than 18, not having communication problems and mental insufficiency,being able to speak Turkish. Collection of data was performed using, Personal Information Form, Urinary Incontinence and Frequency Comfort Scale. The data was collected face- to- face. Data analysis was done using SPSS windows 24.0 package program. The mean of the total Urinary Incontinence and Frequency Comfort Scale scores of the women with urinary incontinence was 3,35±0,59, and the mean of their total Self Care Scale scores was 88,09±14,59.