The development and constraints in the organic food market in Turkey
Organik gıda ürünü piyasasının Türkiye'deki gelişimi ve kısıtları
  1. Tez No: 530919
  2. Yazar: NAZİFE MERVE HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÖZTÜRK GÖKTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Organik gıda piyasası tüm dünyada gelişme göstermektedir. Türkiye'de son yıllardaki gelişmelere istinaden organik gıda piyasasında çeşitli kısıtlar vardır. Bu çalışma Türkiye'de organik gıda piyasasının arz, talep yönlerini incelemekte ve piyasada yer alan bilgi asimetrisi sorununu matematiksel bir model yolu ile ele almaktadır. Elde edilen sonuçlarla ilgili olarak tez, tüketici ve üreticilere yönelik eğitim, yayın, denetim ve finansal, altyapı ve kurumsal destekler açısından çeşitli politika önerileri sürmeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The organic food market has been developing globally. Despite of the developments, there are several constraints in the organic food market in Turkey. In this study, the demand, for organic food, the organic food supply and asymmetric information from a in the organic food market in Turkey from a mathematical model are analyzed. Regarding the results obtained, the thesis focuses on various policy recommendations for education, broadcasting, auditing and financial, infrastructure and institutional supports for consumers and producers.