Boko Haram terörü ve bölge siyasetine etkisi
Boko Haram terror and its impact on regional politics
- Tez No: 530926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Boko Haram Nijerya ve komşuları Nijer, Çad ve Kamerun'da eylemler yapan bölgesel bir terör örgütüdür. Eylemleri sonucunda Nijerya ve komşularında etkiler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı Boko Haram terörünün bölgede oluşturduğu etkileri ortaya koymaktır. Çalışma meydana getirilirken kitaplardan, dergilerden, gazetelerden, raporlardan, resmi basın bildirilerinden ve internet kaynaklarından yararlanıldı. Tezde Boko Haram terör örgütünün tarihsel gelişimi ortaya konmuştur. Boko Haram'ın bölge ülkelerinde güvenlik ve terör sorunu dışında başka sorunlar yaratıp yaratmadığı, ilk lideri Muhammed Yusuf zamanında silahlı eyleme başvurup vurmadıkları, devletin etkisi sonucunda terör eylemlerine başlayıp başlamadıkları, liderleri Yusuf ölmesinden sonra radikalleşip terör örgütü haline gelip gelmedikleri, şu anki liderleri Şekau'nun radikalleşmelerine etkileri sorularına cevap bulunmaya çalışılmıştır. Boko Haram başlangıçta Nijerya'da sosyo-ekonomik ve etnik eşitsizlikler sonucunda ortaya çıkmıştır. 2009 yılına kadar birkaç küçük eylem dışında teröre bulaşmayan örgüt liderlerin öldürülmesi sonucunda şiddete başvurmaya başlamıştır. Devletin ülkede gerçek şeriatı ilan etmesini istemektedir. Bunu gerçekleştirmek için terör eylemlerine hız vermiştir. 2014 yılından sonra bölge ülkeleri Kamerun, Nijer ve Çad'da eylemler gerçekleştirmeye başlamıştır. Eylemlerin etkisi ile bölge ülkeleri Boko Haram ile mücadeleye grişmişlerdir. Bölge ülkelerinde eylemleri sonucunda bölgenin güvenliği sorunu dışında ayrıca yiyecek kıtlığı, açlık sorunu, düzensiz göç, yatırımların azalması ve bunun sonucunda iş imkânlarının azalması, bölgesel ticaretin azalması gibi sosyo ekonomik etkiler doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
Boko Haram is a regional terrorist organization that acts in Nigeria and its neighbors Niger, Chad and Cameroon. As a result of its actions, it has influences on Nigeria and its neighbors. The aim of this study is to reveal the effects of Boko Haram terror in the region. Books, magazines, newspapers, reports, official press releases and internet resources were used in the study. In the thesis, the historical development of Boko Haram terrorist organization has been revealed. Tried to find answers to the questions of whether Boko Haram created problems other than security and terrorism in the countries of the region, whether they resorted to armed action during the time of the first leader, Muhammad Yusuf, whether they started terrorist acts as a result of the influence of the state, whether or not they became radical and terrorist organizations after Yusuf deaths and the current leader Shekau's fluence on the radicalizations. Boko Haram initially emerged from Nigeria as a result of socio-economic and ethnic inequalities. Until 2009, except for a few minor acts, the organization did not infiltrate terrorism and began to resort to violence as a result of the killing of leaders. They want the state to declare the true Sharia in the country. In order to achieve this, it has accelerated its terrorist acts. After 2014, Boko Haram started to carry out actions in the region countries Cameroon, Niger and Chad. With the influence of their actions, the countries of the region struggled with Boko Haram. As a result of the actions of Boko Haram in the countries of the region except the security problems of the region, it also caused socio-economic impacts such as food shortages, hunger problems, irregular migration, decrease in investments and consequent job opportunities, and decrease in regional trade.