Çad Gölü Havzasında terör sorunu: Boko Haram örneği
Terrorist problem in the Lake Chad Basin: The example of Boko Haram
- Tez No: 715991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KLEVİS KOLASI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çad gölü Havzası'nda Boko Haram'ın oluşumu ve yükselişinde rol oynanan faktörler nelerdir? Bu tez Boko Haram'ın ortaya çıkışının ve gelişiminin, dinsel nedenlerden ve uluslararası cihatçı örgütlerin bir uzantısı olmaktan ziyade, yerel sosyo-ekonomik ve tarihsel/bölgesel dinamiklerin dikkate alınarak daha iyi anlaşılabileceğini öne sürmektedir. Endemik yoksulluk durumundan muzdarip bu bölge, terör örgütün yayılması için elverişli bir faktör olmuştur. Zira bölgenin nüfusu, çoğunlukla işsiz ve çaresiz durumunda olup kendi devleti tarafından terk edilmiş veya ihanete uğramış hissini taşımaktadır. Yaygın yolsuzluk, kötü yönetim, sosyal adaletsizlik, polis ve ordunun baskısı, gibi örgütün isyana başlatılmasını meşrulaştıran katalizörler olmuştur. Öte yandan, diğer terör örgütleri gibi, Boko Haram da bölgenin ağır sosyo-ekonomik koşullardan ve derin eşitsizliklerden ve güvensizlik durumundan beslense de, faaliyetleriyle mevcut eşitsizliklerin ve toplumsal güvensizliklerin daha da artmasına neden olmuştur. Bu nedenle Boko Haram ile yürütülen mücadelede askeri müdahaleler tepki tek başına yeterli olmamaktadır. Bunun beraberinde dezavantajlı ve uzun süredir ihmal edilen bölgelerde sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmayı güçlendirmeye yönelik büyük müdahaleler de gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
What are the factors that played a role in the formation and rise up Boko Haram in the Lake Chad Basin? This thesis argues that the emergence and development of Boko Haram can be better understood if we focus on the intersection of socio-economic dynamics and historical/regional rather than seeing Boko Haram as merely a terrorist organization with a religious agenda or as an extension of international jihadist organizations. This region, which suffers from endemic poverty, has been a favourable factor for the spread of the terrorist organization. Indeed, young people in the region are mostly unemployed and feel abandoned by the state. Widespread corruption, mismanagement, social injustice, police and military repression were the catalysts that justified the rebellion against the state. On the other hand, although Boko Haram, like other terrorist organizations, is fed by the heavy socio-economic conditions of the region, deep inequalities and insecurity, its activities have led to an increase in existing inequalities and social insecurity. Therefore, merely military interventions alone are not enough in the struggle against terrorism. Besides military interventions, socio-economic interventions must be added to promote sustainable socio-economic development in disadvantaged and long-neglected regions.