Homosistein uygulanan sıçan vasküler düz kas hücrelerinde anjiyotensin reseptörlerinin hücre proliferasyonuna etkisi
Effect of angiotensin receptors on cell proliferation in homocysteine-treated rat vascular smooth muscle cells
- Tez No: 530947
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Vasküler düz kas hücre (VDKH) proliferasyonunun, arteriyal duvarın kalınlaşmasına neden olarak miyokard enfarktüsü, abdominal aort anevrizması ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler patolojilerin gelişmesinde önemli olduğu kabul edilmektedir. Diğer bir risk faktörünün de yükselmiş plazma homosistein (Hcy) düzeyi olduğu ileri sürülmektedir. Hiperhomosisteinin (HHcy) neden olduğu bu patolojiler ile renin anjiyotensin sistemi (RAS) arasında bir etkileşim olduğu düşünülmekte ancak bu etkileşimin mekanizması bilinmemektedir. Bu nedenle, Hcy ile anjiyotensin II (Ang II) tip 1 reseptörü (AGTR1) ve tip 2 reseptörü (AGTR2) arasındaki ilişkinin araştırılması, kardiyovasküler hastalıkların fizyopatolojisinin açıklanmasına katkı sağlayacaktır. Bu amaçla, sıçan torasik aortasından kültüre edilen VDKH'lere Hcy, Hcy+AGTR1 antagonisti (olmesartan), Hcy+AGTR2 agonisti (CGP42112A) ve Hcy+AGTR1 antagonisti+AGTR2 agonisti uygulaması yapılarak 24 saat sonunda MTT ile hücre proliferasyonu değerlendirildi. Bu uygulamaların yapıldığı gruplarda protein izolasyonu sonrası Western blot ile AGTR1 ve AGTR2 protein ekspresyonları, RT-PCR ile de AGTR1 ve AGTR2 mRNA ekspresyonları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Vascular smooth muscle cell (VSMC) proliferation is accepted to be important in the development of thickness of arterial wall and then causing miyocardial infrarction, abdominal aortic aneurysm and atherosclerosis. Another risk factor is asserted that to be the elevated plasma homocysteine (Hcy) level. It is thought that there is an interaction between these pathologies, which are caused by hyperhomocysteinemia (HHcy), and the renin angiotensin system (RAS), but the mechanism of this interaction is unknown. Therefore, the investigation of the relationship between Hcy and angiotensin II (Ang II) type 1 receptor (AGTR1) and type 2 receptor (AGTR2) be able to contribute to the explanation of the pathophysiology of cardiovascular diseases. For this purpose, Hcy, Hcy + AGTR1 antagonist (olmesartan), Hcy + AGTR2 agonist (CGP42112A) and Hcy + AGTR1 antagonist + AGTR2 agonist were treated to VSMC cultured from rat thoracic aorta and cell proliferation was evaluated by MTT after 24 hours. In these groups, after protein isolation, AGTR1 and AGTR2 protein expressions were determined by Western blotting, and level of treated AGTR1 and AGTR2 mRNA expressions were detected by RT-PCR.