İhracatı teşvik politikaları çerçevesinde KDV iadesi: Sorunlar ve çözüm önerileri
Vat invoice in the framework of export promotion policies: Problems and solutions proposals
  1. Tez No: 530948
  2. Yazar: BURAK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İkinci Dünya Savaşının ardından ABD ve Avrupa bloku ülkelerin ekonomik politikaları yeniden liberalizme doğru kaymıştır. Özellikle 1946 yılında gerçekleşen Bretton Woods konferansından sonra Kapitalizm, altın çağını yaşamıştır. Bununla birlikte ülke para birimlerinin emisyonları, altın karşılığı olmadan dolara endekslenmesi ile birlikte Dünya para arzında da artış gözlenmiştir. Ülkeler özellikle 1980'lerden sonra dış ticaret paylarını artırmıştır. Ülkemizde de 24 Ocak 1980 tarihinde alınan yapısal ekonomik kararlarla birlikte ithal ikameci ekonomik politikadan, ihracata dönük politikalara geçilmesiyle birlikte; pek çok ihracata dönük teşvik politikaları uygulanmıştır. Bunların başında 1986 yılında yürürlüğe giren Katma Değer Vergisinin iadesi gelmektedir. Fakat ihracat yapan bazı firmalar, devletin sağlamış olduğu bu olumlu imtiyazları, vergiden kaçırma ve kaçınma gibi kullanarak ekonomiyi zarara uğratma yönünde faaliyetlerde bulunabilmektedir. Bu yüksek lisans tezinde ihracat teşvik politikaları çerçevesinde Katma Değer Vergisi uygulaması ve KDV iadesinde yaşanan sorunlar ve bu sorunları gidermeye yönelik politikalar üzerinde inceleme ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Ek olarak, ihracattan kaynaklı KDV iadesiyle ilgili muhasebe kayıtları incelenmiştir. İhracat Teşvikleri kapsamında haksız ve yersiz yere KDV iadesi alan firmaların önüne kesmek için çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the economic policies of the US and European bloc countries have shifted to liberalism. Especially after the conference of Bretton Woods, which convened in 1946, capitalism was living the golden age. However, as the currencies of the countries' currencies indexed to the dollar without gold, an increase in the world money supply was observed. The countries increased their foreign trade shares especially after the 1980s. With the structural economic decisions taken on 24 January 1980 in our country, as well as the export-oriented economic policy, export-oriented policy; many incentive-oriented incentive policies have been implemented. The first of these comes from the Value Added Tax (VAT), which entered into force in 1986. However, some exporting firms are able to operate these favorable concessions that the state has provided, such as tax evasion and avoidance, In this master's thesis, there are reviews and evaluations of the problems experienced in the implementation of Value Added Tax (VAT) and VAT return in the framework of export incentive policies and policies to eliminate these problems. Additionally, the accounting records related to the KDV refund sourced from exports, Turkey is examined under Auditing Standards.