Bütünleşme aktörü olarak Avrupa Savunma Ajansı
European Defence Agency as an integrative enterpreneurs
  1. Tez No: 530985
  2. Yazar: KÜBRA KÜTÜKCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TANGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmada, AB kapsamında, ASA'nın bütünleşme konusunda bir aktör olup olmadığı, ODGP çerçevesinde, karşılıklı bağımlılık ve güvenlik yönetişimi bakımından incelenmiştir. Bu kapsamda literatür taraması yapılmıştır. ASA gerçekten üstlendiği misyon ve vizyonu dahilinde bütünleşmede bir aktör müdür? Bu minvalde ASA'nın kurulmasına yol açan nedenler, kuruluşu, organizasyon yapısı, amaçları ve yürüttüğü faaliyetlerden bahsedilmiştir. ODGP kapsamında; tek pazarın faydalarına değinilmiş, üye ülkelerin, AB'nin ve savunma sanayii sektörünün karşılaştığı engeller ve sorunlar ele alınmıştır. Ardından işbirliği bağlamında güvenlik açısından ve ekonomik açıdan incelemeler yapılmıştır. Son kısımda da; AB ile Türkiye arasındaki ilişkiye ODGP ve BAB kapsamında değinilmiştir. Sonuç olarak, ASA'nın bütünleşmede önemli bir rol oynadığı kanısına ulaşılmakla birlikte, bir aktör olamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is analyzed that whether EDA is an actor or not about integration within the scope of CFSP in EU in terms of interdependency, and security governance. Within this framework, literatüre review is the method of this study. Is EDA be a real actor with its vision and mission in the context of integration? In this manner, reasons of EDA's establishment, foundation, organisational structure, purposes and pursuing activities are mentioned. Within the context of CFSP, it is adressed benefits of single market; and also told about obstacles and problems confronting of member states, EU and defense industry. After that, in the context of cooperation, security and economic analyzes are done. In the last part of the study, extent with CFSP and WEAG, relationship between EU and Turkey is mentioned. In a nutshell, it is concluded that EDA is not an actor directly as well as playing an important role about integration.