EU integration in the field of security and the Somalia civil war
AB'nin güvenlik alanındaki entegrasyonu ve Somali iç savaşı
  1. Tez No: 648494
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM AYDIN DÜZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Berlin duvarının yıkılması ve iki kutuplu dünyanın sona ermesiyle uluslararası kuruluşlar, dünya düzenindeki yeni güvenlik sorunlarına farklı yaklaşımlar benimsiyor. AB, benzersiz şekilde kapsamlı bir yaklaşım geliştirdi ve kendini bir güvenlik aktörü olarak belirledi. Ortak Dış ve Güvenlik Politikası ve Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası'nın kademeli olarak kurulması, AB'yi dünya meselelerinde bağımsız bir ak- tör haline getirmiştir. Kurumlarını uyumlu hale getirerek, hem ulusal hem de uluslararası aktörlerle işbirliği yaparak, kriz ve çatışma durumunda sivil ve askeri misyonları koordine ederek AB'nin küresel güvenlik aktör kimliği oluşmuştur. Güvenlik aktörlüğünün halen devam ettiği bölgelerden biri de Afrika Boynuzu'dur. Bu bölge birçok radikal İslamcıya, aşırıcıya, teröriste, korsanlara ev sahipliği yapıyor, başarısız ve yozlaşmış hükümetlere tanıklık ediyor. AB'nin bölgedeki rolü, uluslararası suları, uluslararası ticaretin ve uluslararası yardımın yararına korsanlardan güvenli tutmak ve bölgesel terör örgütü El Shabaab ile uluslararası terör örgütleri El Kaide ve IŞİD'i durdurmak açısından kritik olmuştur. Terörizmdeki artış, sadece bölge ülkelerine yönelik bir tehdit değil, aynı zamanda Avrupa'ya da işaret edilmiş durumdadır. Bu tez, AB'nin Afrika Boynuzu'nda özellikle Somali'de bir nasıl bir güvenlik aktörü olarak değerlendirildiğini ve kapsamlı yaklaşımının sivil ve askeri misyon ve operasyonlarını nasıl yapılandırdığı sorusuna cevap vermeye çalışmaktadır. AB araçlarının geliştirilmesine ve operasyonların benimsenmesine ilişkin literatür, AB'nin farklı yaklaşımlar üzerindeki güvenlik aktörlüğünü değerlendirirken; bu tez, Afrika Boynuzu ve Somali'de AB'nin güvenlik alanındaki kapsamlı yaklaşımını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the fall of the Berlin wall and the end of the bipolar world, international organizations adopt different approaches to the new security challenges at the world order. EU has developed a uniquely comprehensive approach and established itself as a security actor. The establishment of CFSP and CSDP gradually made the EU an independent actor in world affairs. By harmonizing its institutions, cooperating with both national and international actors and coordinating civilian and military missions in the situation of crisis and conflicts, the EU has become a global security actor. One of the regions, where its security actorness is still ongoing is the Horn of Africa. This region hosts many radical Islamists, extremists, terrorists, pirates, and witnessed failed and corrupt governances. EU's role in the region has been critical in terms of keeping international waters secure from pirates for the benefit of international trade and international aid and ceasing regional terrorist group, Al Shabaab, and international terrorist groups Al-Qaeda and ISIS. The increase in terrorism is not only a threat to the countries of the region, but also mark Europe. This thesis attempts to answer the question of whether the EU can be considered as a security actor at the Horn of Africa, specifically in Somalia, and how its comprehensive approach structures its civilian and military missions and operations. While the literature on the development of EU's instruments, adoption of operations has assessed the EU's security actorness over different approaches; this thesis puts forward the comprehensive approach of EU in the field of security in HoA and Somalia.