Yetki ikamesi ilkesinin Avrupa bütünleşme sürecindeki rolü
The role of the subsidiarity principle in the European integration process
  1. Tez No: 128116
  2. Yazar: FÜSUN ORALALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜNUĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Yetki ikamesi, Avrupa çerçevesinde ulus devletleri baş siyasi aktör olmaktan çıkartan ilk kavram olması sebebiyle önemlidir. Yetki ikamesi öncelikle siyasi bir ilke, mantıksal bir çerçeve niteliği taşır. Yetki ikamesinin amacı, yetki kullanımının düzenlenmesine dönük yöntem oluşturmak ve her somut olayda yetki kullanımına haklılık zemini yaratmaktır. Avrupa Birliği Antlaşmasında yer alan yetki ikamesi ilkesi, Avrupa Birliğine dönüşmekte olan Topluluğun önündeki dış politika, mali politika hatta savunma politikası gibi yeni görev alanlarında kullanabileceği somut bir araç yaratmıştır. Yetki ikamesi ilkesinin amacı, kararların yurttaşa yakın alınabilmesini sağlamaktır. Ulusal, bölgesel ve yerel düzeylerden hangisi karar alma için yurttaşa daha yakın oluyorsa, yetki ikamesi Topluluk kararının o düzeyde oluşmasını sağlar. Yetki ikamesi Topluluk yasamasının“gerekli”olduğu zaman ve“yeterli”ölçüde kullanılmasını sağlamayı işlev edinmiştir. Yetki ikamesi ilkesinin iki yönü vardır: yerelleşme ve bütünleşme. Bu iki 106yön, etkililik sağlanması amacına dönük olarak paralel biçimde kullanılabilir. Yetki ikamesi ilkesinin hedefi, Topluluk politikalarında niteliği yükseltmektir. Yetki ikamesinin işlevi, kuvvetler dağılımı değildir. Bu, kurumsal yapıların işlevidir. Yetki ikamesinin üstlendiği görev, yetki kullanımının düzenlenmesi ve somut durumlara uyarlanabilecek yöntem yaratılmasıdır. 107
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subsidiarity has the importance of being the first concept in giving the priority to different political actors than nation states in shaping Europe. Subsidiarity is first and foremost a political principle, a sort of rule of reason. Its function is not to distribute powers. The aim of subsidiarity principle is, rather to regulate the exercise of powers and to justify their use in a particular case. The subsidiarity principle embodied in the Maastricht Treaty is assuming its full importance as the Community stands on the threshold of becoming a European Union endowed with new powers in areas such as currency, foreign policy and even defence. The aim of subsidiarity principle is to ensure that decisions are taken as close as possible to citizens, a constant watch being kept to ensure that action taken at Community level is justified in the light of means available to national, regional or local authorities. Subsidiarity requires Community legislation and action to be limited to what is essential. There are two aspects of subsidiarity principle: decentralization, but also a corollary function of integration, where effectiveness demands that a problem be solved in a common framework. 108The main aim of subsidiarity principle, therefore, is to improve the quality of Community action. The function of subsidiarity is not to distibute powers. That is a matter for the constituent authorities. The aim of the subsidiarity principle is rather, to regulate the exercise of powers and to justify their use in a particular case. 109