Denizyolu taşımacılığında konteynırlara tehlikeli maddelerin yüklenmesi, boşaltılması ve risk analizinin yapılması ile birlikte uygulanması
  1. Tez No: 531029
  2. Yazar: FATİH HASAN TIRPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde tehlikeli maddeler çeşitli taşıma türlerinde taşınmakta olup ve yapıları itibari ile taşıma türüne, taşıyan personele ve çevreye zarar verme ihtimali çok yüksektir. Bu maddeler doğru, uygun ve güvenli taşıması halinde riskleri ortadan kaldırmaktadır. Bu maddeler doğru, uygun ve güvenli taşınmaması halinde taşıyan personele ve çevreye kalıcı hatta öldürücü etkisi kaçınılmaz olacaktır. Bu sebepten dolayı tehlikeli maddelerin taşınmasındaki risk, kurulacak olan uzman ekipler aracılığı ile en aza indirilmelidir. Bazı şirketlerin tehlikeli madde taşınması için personeller oluşturmuşlar fakat ne derece eğitimli oldukları ve ne derece çevreye duyarlı davrandıkları bilinmemektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, taşımada kullanılacak ekipman kadar personel eğitimi de dikkate alınarak tehlikeli maddelerin taşınmasında uyulması ve yapılması gereken prosedürlerin belirtilmesi ve de uygulanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, hazardous materials are transported in various transportation ways and in terms of their structure there is high risk to cause harm to transportation way, personels who transport them and environment. if those materials are transported in appropriate, proper and safely ways, all risks will be eliminated. if those materials aren't transported in appropriate, proper and safely ways, it's inevitable to cause permanent, also fatal harms to environment and personels who transport them. because of this reason,the risk in the transportation of hazardous materials should be minimized by teaming up expert teams. Some companies have personnels for these transportations, but these personnels' education level and sensitivity for nature is still uncertain and shady. Ergo, the aim of this study is designation and implementation of dangerous substance transportation procedures and making it clear that personnel training is also important as well as the equipment to be used in the transportation.