Almanya'ya Göçün Almanya'daki Türk yazarların hikâyelerine yansıması (1961-2001)
Reflection of migration to Germany on the stories of Turkish writers living in Germany (1961-2001)
- Tez No: 531035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA UĞURLU ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 530
Özet
Bu çalışmada değişik nedenlerle Almanya'ya göç eden Türk yazarların hikâyelerinde Almanya'ya göçün yansımaları incelenmiştir. 1961 ile 2001 yıllarını kapsayan bu çalışmanın amacı toplumsal bir olgu olan ve edebiyata kaynaklık eden göçün ve onunla ilişkili konuların Almanya'daki Türk yazarların hikâyelerinde bir tema olarak nasıl ele alındığını tespit etmek, bu konuda yapılacak olan çalışmalara katkı sunmaktır. Edebiyat biliminin yöntemleriyle hikâyelere yansıyan göç olgusunu incelerken sosyoloji biliminden de faydalandık. Bu çalışmada göç eden yazarların göç deneyiminin eserlere yansımasını esas alan niteliksel yönteme dayalı muhteva çalışması yapılacaktır. Çalışmada; göçün teorik çerçevesi, Türkiye'den Almanya'ya göçün tarihi, Göçmen Edebiyatı ve Almanya'daki Türk Göçmen Edebiyatı konularında bilgi verilmiştir. Hikâyelerde; göçün nedenleri, Almanya'ya yolculuk, göçün sonuçlarının nasıl ele alındığı incelenmiş, Türklerin ve Almanların birbirileri ile olan ilişkileri, ekonomik nedenlerle Almanya'ya giden Türk işçiler ve göçmenlerle ilgili konular, göç ile ilgili toplumsal temalar hakkında tahlillerde bulunulmuştur. Hikâyeleri incelenen, Almanya'ya göç etmiş Türk yazarların biyografileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of migration to Germany in the stories of Turkish writers who have migrated to Germany for various reasons have been examined. This work, covering 1961 and 2001, aims to contribute to the work to be done in this regard by identifying how the social phenomenon, the social phenomenon that is the origin of literature, and the issues related to it are treated as a theme in the stories of Turkish writers in Germany. We have also benefited from the sociology of science while studying the immigration phenomenon reflected in stories through the methods of literature science. In this study, a content study based on the qualitative method grounding on the reflection of the migration experience of the migrating writers on the works will be done. We detailed about; the theoretical framework of migration, the development of storytelling in Turkish Literature and the relationship between literature and society in this study. After the biographies of the Turkish writers who emigrated to Germany were given, their reasons and results were analyzed in their stories. In these stories; The relations between the Turks and the Germans, the issues related to Turkish workers and immigrants to Germany for economic reasons, and the social themes related to immigration were investigated.