Benito Perez Galdos'un Dona Perfecta ve Gloria adlı yapıtlarında dinsel hoşgörüsüzlük religious intolerance in the works of Dona Perfecta and Gloria of Benito Perez Galdos
- Tez No: 531036
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Benito Pérez Galdós yaşamı süresince hem İspanya'da hem de dünyada verdiği yapıtlarla adından söz ettiren bir yazar olmuştur. Yapıtlarında kendi tecrübelerini ve gözlemlerini esas almıştır. Bu tezde incelediğimiz yapıtlarda da bunların izlerini görme şansı elde edilmiştir. Bu tezde ilk olarak XIX. yüzyılda İspanya'da dinsel fanatizmden ve İspanyol Krausizmi'nden tarihsel süreç içinde bahsedilmiştir. Aynı dönemde İspanyol burjuva toplumunun genel görünümü ve bu toplumun dinsel görüşü, Kilisenin otoritesi dikkate alınarak irdelenmiştir. İkinci bölümde Benito Pérez Galdós'un din ile ilgili görüşleri ve siyasetteki rolü Krausizm'in etkileriyle beraber değerlendirilmiştir. Doña Perfecta ve Gloria adlı yapıtların özetlerine değindikten sonra bu yapıtlarda yer alan dinsel hoşgörüsüzlük örnekleri alıntılanarak yorumlanmıştır. Son olarak da belirtmemiz gereken şu ki Benito Pérez Galdós zamandan ve mekândan bağımsız olarak okuyucuları dinsel hoşgörüsüzlük teması üzerinde günümüzde de düşündürmeyi yapıtları aracılığıyla başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Benito Pérez Galdós became a popular writer with his works both in Spain and throughout the world during his life. His works are based on his own experiences and observations. In this thesis, we have also the chance to see the traces of these works. In this thesis, the religious fanaticism in Spain and Spanish Krausism in the XIX. century have been mentioned initially within the historical process. The general view of Spanish bourgeois society and the religious vision of this society in the same period have been examined by taking the authority of the Church into consideration. In Chapter 2, the religious vision of Benito Pérez Galdós and his role in politics have been evaluated together with the impacts of Krausism. After mentioning the work summaries of Doña Perfecta and Gloria, the examples of religious intolerance that are available in these works have been interpreted by quoting. Finally, we have to mention that Benito Pérez Galdós has succeeded in making readers think on religious intolerance theme even today independently of time and space.