Demokrasi tartışmaları ve İsviçre'de 2011 – 2018 yılları arasında gerçekleştirilen referandumlar bağlamında modern demokrasinin doğrudan katılım aygıtları
Democracy discussions and direct participation forms of modern democracy in the context of referendums between 2011 and 2018 in switzerland
- Tez No: 531047
- Danışmanlar: PROF. DR. ESTER RUBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, bir siyasal katılım biçimi olarak modern demokrasinin doğrudan katılım formlarının modern İsviçre'de 2011-2018 yılları arasında gerçekleştirilen halkoylamaları bağlamında incelenmesini hedeflemektedir. Öncelikle bir demokrasi tanımı yapmak amacıyla demokrasinin geldiği anlamlar araştırılmış, ardından demokrasinin ilk hali olan Antik Yunan Dünyası'ndaki katılım mekanizmaları ve liberalizmle beraber demokrasinin hiç olmadığı kadar evrensel bir hale gelişini mümkün kılan koşullar Ellen Wood, T.H. Marshall ve Joseph Schumpeter gibi düşünürlerin çalışmaları ışığında incelenmiştir. Demokrasi tartışmaları, demokrasinin kapitalizmle ilişkisi, liberal hak kümeleri, kimlik hakları ve bir prosedür olarak demokrasi olmak üzere 4 farklı başlıkta incelenmiştir. Doğrudan ve temsilî demokrasi tartışmaları ve modern dünyada Atina tipi bir doğrudan demokrasinin uygulanabilirliğiyle ilgili yapılan tartışmadan sonra araştırmanın vaka çalışmasına geçilmiştir. İsviçre'de 2011-2018 yılları arasında gerçekleştirilen halkoylamaları bağlamında modern doğrudan siyasal katılım mekanizmalarının işlerliği tartışılmış,“halk girişimi”(initiative populaire) başta olmak üzere benimsenen en gelişmiş formların beraberinde getirdiği çelişkiler ve İsviçre'deki siyasal katılımın doğrudanlığı tartışılmıştır. 2011 yılından 2018 yılına kadar İsviçre'de gerçekleştirilen halkoylamaları konuları, politika alanları, sonuçları ve katılım oranları baz alınarak tablolaştırılmıştır. İsviçre demokrasisinin her ne kadar halk girişimi gibi vatandaşın anayasa değişikliği önermek suretiyle politikaya doğrudan katılımını mümkün kılan mekanizmaları olsa bile temsili hükümetin her zaman daha baskın olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis research has been examined direct democracy in the context of referendums held between 2011 – 2018 as a form of political participation in modern Switzerland. First of all, the meanings of democracy have been explored in order to make a definition of democracy, then the mechanisms of participation in the Ancient Greek World, which was the first form of democracy was studied. Lliberalism as well as the conditions that make democracy more universal than ever are discussed based on the works of Ellen Wood, T.H. Marshall and Joseph Schumpeter. The works of these thinkers, who constitute our theoretical context, have been examined under four different headings in which democracy is treated in the context of as class struggle, rights clusters, identity rights and a procedure itself. After the discussion of the direct and representative democracy and the debate on the applicability of direct democracy in the modern world, the case study of our thesis is carried on. The functioning of modern direct political participation mechanisms was discussed in the context of the referenda between the years 2011-2018 held in Switzerland. Based on the results, discussions and certain contradictions of referenda were discussed as well as the“level of directness”of the Suisse democracy model. Hence, the Suisse Political system was taken as a case study with the consideration of possibilities of direct democracy in the modern world. The referendums made in Switzerland from 2011 to 2018 were tabulated based on their topics, policy areas, results and participation rates. Even though Swiss democracy has mechanisms such as popular initiative that allows citizens to participate directly in politics by proposing a constitutional amendment, the representative government is always thought to be the dominant level.