Dı̇jı̇tal teknolojı̇dekı̇ gelı̇şmeler ve tasarıma etkı̇lerı̇
Developments in digital technology and their effects to design
  1. Tez No: 531057
  2. Yazar: SERCAN KARAÇEPER
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET REŞAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Teknolojinin hayatımızın her alanına girdiği artık herkesin bildiği bir gerçektir. Ancak kullandığımız ya da yaşantımızda var olan bu teknolojilerin geçmişini, öncesini sorgulamak ya da hatırlamak pek önemsediğimiz konular arasında değildir. Özellikle her gün bir şekilde dokunduğumuz ya da hayatımızın bir yerinde var olan bilgisayar teknolojisi gündelik hayatımızın içerisinde öylesine olağan bir durum haline geldi ki, kimse bilgisayar ya da dijital teknoloji yokken ki günleri hatırlar durumda değil. Araştırmada değinilmiş olan ana temanın önemli sebeplerinden biri de eski zamanları, teknolojileri, hatırlamak, hatırlatmak ve yaşanan değişim ve etkileri tasarımsal alanda açıklamaktır. Bu araştırmada, dijital teknolojideki gelişmeler ve tasarıma etkileri, geleneksel ve teknolojik gelişmelerin ele alındığı sanatçı ve tasarımcıların yaptığı iş ve eserlerinin incelendiği ve aslında önceleri hayal ürünü olarak düşünülen işlerin, teknolojinin katkılarıyla nasıl geliştiği araştırılmakta ve anlatılmaktadır. Grafik tasarım, sayısal teknolojilerin bulunmaya başlanmasıyla sürekli olarak kendini yenilemiş ve geleneksel anlayışı yok saymadan kendini daima bu yeniliğin içerisinde geliştirmiştir. Birinci bölümde, iletişim dönemi ele alınmış, ele alınan bu dönem içerisinde var olan alanlar; iletişim tarihi, yazı ve semboller, matbaa ve endüstri devrimi konuları içerisinde incelenmiştir. İkinci bölümde, dijital teknolojinin toplumsal yaşama getirdiği yenilikler ve bu yeniliklerin sanat anlayışına getirdiği değişikliklere değinilmiştir. Dijital teknoloji ile dijital tasarımın ilk örneklerinden, günümüze kadar olan grafik tasarım unsurlarının değişimleri araştırılmış ve bu değişimlerin hayatımıza getirdiği yenilikler, teknolojik ve sosyolojik yönden açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, grafik tasarım konularının ağırlığını hissettirdiği, illüstrasyon, animasyon ve bilgisayar destekli tasarım ürünlerinin tarihi gelişimi, yeni oluşumların etkisiyle yaşanan gelişmeler geleneksel ve teknolojik yönleri ile açıklanmış, eski ve yeniye dair örnekler verilip yaşanan gelişmeler ve etkiler incelenmiş, teknolojinin sağlamış olduğu yeni gelişmeler ve farklı disiplinlerle olan işbirlikleri araştırma kapsamında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a well known fact that technology has entered into every aspect of our life. However, to question or remember the past and the preceding of these technologies that we use daily in our lives is not among the issues that we care about. To be specific, computer technology, which we use every day or somewhere in our lives, has become so common in our daily lives that none of us can remember the days when there is no computer or digital technology. One of the reasons of the main theme mentioned in the research is to remember the old times, the old technologies, to remind them, and also to explain the changes and effects that are experienced in the design field. In this research, the developments in digital technology and their effects to designing, the works of the artists and designers who have studied traditional and technological developments, and how the works that once taught to be impossible to do has been developed with the contributions of technology are being explored and explained. Graphic design has constantly renewed itself with the introduction of digital technologies and has always developed itself within this innovative environment without ignoring the traditional approach. In the first part, communication period is handled and the areas that existed during this period is discussed in the topics of communication history, texts and symbols, printing and industrial revolution. The innovations that digital technologies bring to social life and the changes that these innovations bring to the understanding of art are examined in the second part. Digital technology and the changes of the graphic design elements which are the first examples of digital design are investigated and the innovations that has been brought by these changes are explained from the technological and sociological point of view. In the third part, historical development of illustrations, animations and computer aided design products in which graphic design has become influential and the developments experienced with the influence of new formations are explained by traditional and technological aspects. Also, the old and new examples are given and the developments and effects experienced are examined and the new developments and collaborations with different disciplines are explained within the scope of the research.