Petrol fiyatlarının Kazakistan ekonomisi üzerine etkileri
Impact of oil price on economy of Kazakhstan
  1. Tez No: 531104
  2. Yazar: GULNAZ ALDIBEKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖLMEZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Petrol fiyatları, hem dünya hem de ülke ekonomisi açısından önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Petrol fiyatlarının tahminleri yatırım projelerinin ve devlet bütçesinin oluşturulmasındaki temel göstergelerden birisidir. Fiyat artışı veya düşüşü ile oluşan fiyatlardaki değişiklik petrol ihraç ve ithal eden ülkeleri farklı şekillerde etkilemektedir. Bu çalışmada petrolün özellikleri, dünya petrol piyasasının eğilimi, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların dünya ekonomisi ve özellikle Kazakistan makroekonomik göstergeleri üzerindeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oil prices are considered as an important factor for both the world and national economy. Estimates of oil prices are one of the key indicators of the investment project and the state budget. The increase or decrease of oil price affects the countries that export and import oil in different ways. In this study, we reviewed the characteristics of oil, the trends in the world oil market, the impact of oil price fluctuations on the world economy and especially on the macroeconomic indicators of Kazakhstan.