Göğüs duvarında fıeld ın fıeld IMRT ve 3 boyutlu konformal tedavi planlama teknikleri kullanılarak bolus materyali etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of bolus material effect on chest wall by using field in field IMRT and 3 dimensional conformal treatment planning techniques
  1. Tez No: 531103
  2. Yazar: EKİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BÜLENT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı mastektomi sonrası radyasyon uygulaması yapılacak hastalarda bolus kullanılan fraksiyon sayıları değiştirilerek 3BKRT ve FIF IMRT tedavi teknikleri ile tedavi planları oluşturarak bolus etkisinin hedef hacim ve riskli organlar üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmamızda mastektomi olmuş 20 kadın meme kanseri hastaya tamamı boluslu, tamamı bolussuz ve 11 fraksiyon boluslu olmak üzere 6 MV enerjili foton kullanılarak 2 Gy'den toplam 25 fraksiyon 3BKRT ve FIF IMRT teknikleri kullanılarak tedavi planlamaları yapılmıştır. Toplam 7 farklı plan ile CTV, kalp, akciğer ve karşı akciğer doz ve hacim değerleri SPSS 18.0 programı ile istatistiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of bolus effect on target volume and organ at risks by modifying the number of bolus used in patients who will undergo radiation therapy after mastectomy and creating treatment plans with 3BKRT and FIF IMRT treatment techniques. Twenty female breast cancer patients who had mastectomy operation in our study were treated with 6 MV energetic photon, with all of the bolus, without any bolus, and 11 fractional boluses, and total 25 fractions from 2 Gy were treated using 3DCRT and FIF IMRT techniques. CTV, heart, lung and counter lung dose and volume values were statistically analyzed with SPSS 18.0 program with 7 different plans.