Glukoz tolerans testi yapılan hastalarda eser element ve oksidatif stres parametrelerinin araştırılması
Investigation of trace element and oxidative stress parameters in patients with oral glucose tolerance test
- Tez No: 531127
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ YILMAZ, PROF. DR. ŞAHBETTİN SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda eser elementlerin glukoz metabolizması üzerindeki etkileri ve diabetes mellitusun etiyolojisindeki rolü üzerine çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Çalışmamızda glukoz metabolizması ile eser elementler arasındaki ilişkiyi göstermek amacıyla oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapılan gebelerin 0, 1, ve 2. saatte alınan serum numunelerindeki insülin, glukoz, kortizol, çinko, bakır, total antioxidant status, total oxidant status, katalaz, paraoksonaz, demir, LDL, HDL, kolesterol ve D vitamini seviyeleri analiz edildi. WHO kriterlerine göre bozulmuş glukoz toleransı, bozulmuş açlık glukozu ve aşikar diyabeti olan hastalar gruplandı. Sürekli değişkenler arasındaki zamana göre oluşan farklar Paired Sample t-Test, değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Kat Sayısı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistik olarak ortalama ve standart sapma hesaplandı. Elde edilen ortalama sonuçlara göre 0, 1 ve 2. saatlerde çinko seviyeleri sırasıyla 83.02±16.06, 84.70±16.12, 84.77 ±14.92 µg/dL, kortizol seviyeleri sırasıyla 19.81±7,01, 16.32±6.78, 14.23±5.85 µg/dL ve bakır seviyeleri sırasıyla 170.43±20.95, 147.54±16.96, 147.23±16.70 olarak bulundu. Hasta gruplarının çinko seviyelerinin sağlıklı olanlara göre düşük olduğu tespit edildi. TOS seviyelerinde ise herhangi bir anlamlı farklılık gözlenmedi. Sonuç olarak OGTT'nin hastada travmatik bir etki oluşturmadığı ve bakır şelasyonu ile çinko takviyesinin plazma glukoz seviyesini düşürme konusunda etkili olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In recent studies, the findings about the trace elements' effects on glucose metabolism and its role in the etiology of diabetes mellitus are conflicting. The aim of our study was to demonstrate the relationship between glucose metabolism and trace elements. Accordingly, serum samples collected from pregnant women for oral glucose tolerance test (OGTT) were included in the study. Insulin, glucose, cortisol, zinc, copper, total antioxidant status, total oxidant status, iron, LDL, HDL, cholesterol and vitamin D levels in serum samples taken at 0, 60, and 120 minutes were analyzed. Subjects with impaired glucose tolerance, impaired fasting glucose, and diabetes were grouped according to WHO criteria. The differences between the continuous variables were compared with the Paired Sample t-Test. Pearson Correlation Coefficient was used to assess the relationship between variables. The mean standard deviation was calculated as descriptive statistics. Zinc levels at 0, 60 and 120 minutes were found respectively 83.02±16.06, 84.70±16.12 and 84.77±14.92 µg/dL. Copper levels at 0, 60 and 120 minutes were found respectively 170.43±20.95, 147.54±16.96 and 147.23±16.70 µg/dL. Cortisol levels at 0, 60 and 120 minutes were found respectively 19.81±7,01, 16.32±6.78 and 14.23±5.85 µg/dL. Zinc levels of the patient groups were found to be lower than those of healthy subjects. TOS levels correlate with glucose but no significant difference between groups was observed. In conclusion, it was thought that OGTT did not have a traumatic effect in the patient and that copper chelation and zinc supplementation could be effective in decreasing plasma glucose level.