Diyabetes mellitus ve oral glukoz tolerans testi bozuk olan hastalarda dispeptik yakınmaların ve irritabl barsak sendromunun sıklığı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
In patients with impaired oral glucose tolerance and diabetes mellitus evaluation of the effects of dyspepsia and irritable bowel syndrome on quality of life
  1. Tez No: 340689
  2. Yazar: SEZAİ KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM AKBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Diabetes mellituslu hastalarda birçok gastrointestinal sistem ile ilgili şikayet bilinmesine rağmen, bozulmuş glukoz metabolizması olan bireyler (bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz toleransı) ile ilgi sonuçlar bilinmemektedir. Aynı zamanda glukoz metabolizma bozukluğunun genel yaşam kalitesi ve dispepsitik yakınmalar için yapılan yaşam kalitesi skorlarına üzerine olan etkisi de bilinememektdir. Bu çalışmamızda bozulmuş glukoz metabolizma bozukluğu olanlarda fonksiyonel dispepsi, epigastrik ağrı sendromu, postprandial rahatsızlık sendromu ve irritabl barsak sendromunu ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini araştırdık. Materyal-metod: Çalışmaya 154 glukoz metabolizma bozukluğu ve 95 kontrol hastası olmak üzere toplam 249 vaka alındı. Hasta grubu diyabetes mellitus ve bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz tolerans testi yapılan hastalardan, kontrol grubu ise herhangi bir hastalığı olmayan çeşitli sebeplerle polikliniğe başvuranlar arasından seçildi. Gastrointestinal semptomların tanısı ROMA III kiriterlerine göre konuldu. Dispepsi şiddeti mean global severity index (8-MGSI) göre yapıldı. Genel yaşam kalitesi short form SF 12 ile değerlendirildi. İBS için spesifik yaşam kalitesi İrritable Bowel Syndrome Quality of Life Instrument (IBS-QOL) ile değerlendirildi. Sonuçlar: Demografik verilere bakıldığında yaş cinsiyet alkol ve sigara kullanımı açısından iki grup arasında fark saptanmadı. Çalışmamızda kontrol grubunda fonksiyonel dispepsi %30,1 (n=22), glukoz metabolizma bozukluğu olan grubta %48,6 (n= 85) idi( p< 0,008). Epigastrik ağrı sendromu kontrol grubunda %4,1 (n=3), glukoz metabolizma bozukluğu olan grubta %5,1?di (n=9) (p:0,726).
Özet (Çeviri)
Objective: In many patients with diabetes mellitus are known with gastrointestinal complaints , individuals with impaired glucose metabolism (impaired fasting glucose and impaired glucose tolerance) and the results of interest are unknown. The effect of impaired glucose metabolism on the overall quality of life scores but also for quality of life and the effect of dyspepsia also not known. In this study, we investigated the effects of functional dyspepsia, epigastric pain syndrome, irritable bowel syndrome and syndrome of postprandial discomfort, in patients with impaired glucose metabolism disorder on the quality of life. Materials and Methods: Controlled study of 154 patients with impaired glucose metabolism disorder, and 95 for control group a total of 249 cases were included. Group of patients with diabetes mellitus and patients with impaired fasting glucose and impaired glucose tolerance, while the control group was chosen from among the applicants without any disease clinic for various reasons. ROME III criteria was diagnosed with gastrointestinal symptoms. Severity of dyspepsia was performed according to mean global Severity Index (8-MGSI). Overall quality of life was assessed with the Short Form SF 12. For IBS, Irritable Bowel Syndrome Quality of Life Instrument-specific quality of life (IBS-QOL) were evaluated. Results: Looking at demographic data between the two groups in terms of age, sex difference was the use of alcohol and cigarettes.