Oral glükoz tolerans testi yapılan hastalarda glükoz yüklemenin endotel fonksiyonu üzerine etkileri
The effect of glucose loading on endotel function among patients that performed oral glucose tolerance test
- Tez No: 408220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Postprandial“hiperglisemik pik”hem endotelyal fonksiyonları etkiler hem de oksidatif strese neden olarak ateroskleroz gelişimine neden olur. Bu çalışmanın amacı oral glukoz tolerans testi (OGTT) sırasındaki glukoz ve insülin seviyelerindeki değişikliklerin endotel fonksiyonları üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya OGTT yapılması planlanan 38 kadın (yaş, 36.55±10.40), 33 erkek (yaş, 35.39±8.68) toplam 71 prediyabet ve diyabeti olmayan hasta alındı. Çalışmaya alınan bütün bireylerin nabız, kan basıncı, bel çevresi, boy ve kilo ölçümleri yapıldı. Her bir bireyin OGTT öncesi, açlık plazma glukozu (APG), sodyum, potasyum, kalsiyum, total kolesterol, trigliserid (TG), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), hemoglobin A1c (HbA1c), tiroid stimüle edici hormon (TSH), serbest tiroksin (fT4), prolaktin, kortizol, homosistein, folik asit ve vitamin B12 seviyeleri ve karotis intima media kalınlığı (KIMK) ölçüldü. Ayrıca tüm bireylerden OGTT sırasında açlık (OGTT0), 1. saat (OGTT1), ve 2. saat (OGTT2)'de alınan kan örneklerinde sodyum, potasyum, nitrik oksid (NO), nitrotirozin (NT) ve high sensitif C- reaktif protein (hs-CRP) seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Katılımcıların ortalama VKİ 25.1±2.9 kg/m2, sistolik kan basıncı 122.2±13.2 mmHg, diastolik kan basıncı 74.1±8.9 mmHg ve KIMK 0.06±0.01 cm idi. Ayrıca ortalama açlık plazma glukozu (APG) 80.9±11.2 mg/dl, LDL- kolesterol 118.4±37.2 mg/dl, HDL-kolesterol 44.6±10.8 mg/dl, TG 124.6±73.1 mg/dl, HbA1c %5.3±0.6, homosistein 14.4±7.8 Umol/L, prolaktin 9.9±7.2 ng/mL ve insülin seviyeleri 11.4±7.8 µUI/Ml saptandı. OGTT1 ve OGTT2'deki glukoz, insülin, NT ve hs-CRP, OGTT0'a göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekken (sırasıyla, p0.05). Sonuç: Bu bulgular sağlıklı bireylerde oral glukoz yükleme sırasında oluşan glisemik değişikliklerin NO, NT ve hs-CRP seviyelerini etkileyerek endotel disfonksiyonuna neden olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: Postprandial hyperglycemic peak affects both endothelial functions and may cause oxidative stress and leads atherosclerosis. The aim of this study is to evaluate the effect of glucose and insulin changes during oral glucose tolerance test (OGTT) on endothelial functions. Material and Method: Thirty eight female (age 36.55±10.40 ) and 33 male (age 35.39±8.68) total 71 patients that OGTT indicated involved to the study. Prediabetes and diabetes patients ruled out. Pulse, blood pressure, waist circumference, weight and height were measured in all patients. Before OGTT fasting plasma glucose (FPG), sodium, potassium, calcium, total cholesterol, triglyceride, low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL), hemoglobin A1C (Hba1c), thyroid stimulating hormone (TSH), free thyroxin (fT4), prolactin, cortisol, homocysteine, folic acid, vitamin B12 levels and carotid intimae media thickness were measured in all patients. During OGTT, sodium potassium, nitric oxide (NO), nitrothyrosine (NT) and high sensitive C-reactive protein (hs-CRP) were measured at fasting (OGTT0), 1st hour (OGTT1) and 2nd hour (OGTT2). Findings: Mean body mass index (BMI), systolic blood pressure, diastolic blood pressure and carotid intimae media thickness of the participants were 25.1±2.9 kg/m2, 122.2±13.2 mmHg, 74.1±8.9 mmHg and 0.06±0.01 cm, respectively. Mean FPG, LDL cholesterol, HDL cholesterol, Triglyceride, HbA1c, homocysteine, prolactin and insulin levels were 80.9±11.2 mg/dl, 118.4±37.2 mg/dl, 44.6±10.8 mg/dl, 124.6±73.1 mg/dl, %5.3±0.6, 14.4±7.8 Umol/L, 9.9±7.2 ng/mL and 11.4±7.8 µUI/Ml, respectively. Glucose, insulin, NT and hs-CRP levels were statistically higher (p0.05). Conclusion: Our findings showed that glycemic excursions during OGTT may affect NO, NT and hs-CRP levels and may lead endotelia dysfunction.