Roles of protocadherins in mammalian cells
Memeli hücrelerde protokadherinlerin rollerinin araştırılması
- Tez No: 531129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÖZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Bioengineering, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kanser dünya üzerinde en yüksek ölüm oranına sahip hastalıklardan biridir. Kanser kompleks bir hastalık olup kontrolsüz büyüme, zamanla biriken mutasyonların sebep olduğu genetik dengesizlik ve metastaz olarak da bilinen kanserli dokunun sağlıklı bölgelere yayılması olarak tanımlanmaktadır. Metastaz hücrelerin göç edebilme yeteneği ile ilgili olup, metastaz ile alakalı tedavi çalışmaları için bu mekanizmanın detaylı bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Bu tezde, hücre yüzeyi proteini olan protocadherin-7 (PCDH7)'nin hücre göçü sırasında oynadığı moleküler rolünü anlamayı amaçladık. Grubumuz daha önce yapmış olduğu çalışmalarda, PCDH7'nin hücre döngüsünde kontrol edilen bir zar proteini olduğunu göstermiştik. Bu tezde, PCDH7 ifadesindeki değişimin memeli hücrelerinin hücre göçüne etkisini ve embriyonun gelişimi sırasında sinir hücrelerinin korteks içerisindeki göçüne etkisini araştırdık. Aynı zamanda fikse edilmiş örnekler ve canlı görüntüleme metotlarını kullanarak PCDH7'nin hücre içerisindeki bulunduğu bölgeleri araştırarak, hücre göçü sırasındaki yapmış olduğu dinamik ilişkileri ortaya koyduk. PCDH7'nin hücre göçü sırasındaki rolünü daha detaylı anlayabilmek için, kantitatif proteomiks metodunu kullanarak PCDH7 ifadesinin susturulduğu durumlarda hücre içerisinde ifadesi artan ve azalan proteinlerin tamamını araştırdık. Sonuçlarımızda gördüğümüz proteinleri çoğunun ya direk hücre göçü ile ilgili oldukları ya da hücre göçünün kontrolünü sağlayan mekanizmalarda görev almış oldukları geçmiş çalışmalarda gösterilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma PCDH7'nin hücre göçü sırasında önemli bir rolü olduğunu, hücre içerisinde göç ile ilgili diğer organel ve proteinlerle ilişkisinin olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları ışığında PCDH7'nin metastazın kontrolü için önemli bir terapatik hedef olabileceğini öngörüyoruz.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of morbidity and mortality around the globe. It is a complex disease characterized by hyperproliferation, genetic instability causing cumulative mutations, and at advanced stages spread to secondary sites, through a process known as metastasis. Metastasis is directly dependent on cancer cells' ability to migrate and, for an intervention in metastasis, it is pertinent to understand the molecular details of cell migration. In the current thesis, we attempted to understand the roles of a cell surface protein protocadherin-7 (PCDH7) in cell migration. Previous work from our group has shown PCDH7 as a cell-cycle regulated membrane protein. In current thesis, we characterized the effects of perturbation of PCDH7 expression on cell migration of mammalian cells in culture, and its role in the cortical migration of neuronal progenitors during embryonic development using in-utero electrophoresis. We also characterized its sub-cellular localization using fixed sample imaging and live-cell imaging, which highlighted its association with cellular compartments directly involved in cell migration dynamics. To further characterize molecular mechanisms behind PCDH7's role in cell migration, we used a quantitative proteomics approach to compare global changes upon PCDH7's knockout which outlines a plethora of upregulated and downregulated proteins. Many of these proteins have previously been shown to be associated with cellular compartments involved in cell migration or have a molecular function characterized in the regulation of cell migration. Taken together, our work outlines a critical role of PCDH7 in cell migration, association with migration-associated subcellular compartments, and possible molecular players in its role. Our work is a step towards recognizing PCDH7 as a promising therapeutic target for control of cancer metastasis.