Kosovo and transitional justice: How do post-conflict measures affect the intergroup relations across the country?
Kosova ve geçiş dönemi adaleti: Çatışma sonrası uzlaşma sürecinin gruplararası ilişkilere etkisi
  1. Tez No: 531137
  2. Yazar: ZEQINE SHESHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Kosova'daki çatışma sonrası durum, uzlaşma süreci ve en büyük iki etnik grup olan Arnavut çoğunluğun ve Sırp azınlığının arasındaki ilişkilerin durumu üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı etnik çatışma çözümü ve uzlaşma üzerine, kimlik ve gruplar arası ilişkilere odaklanan bir sosyopsikolojik yaklaşım ile eşleştirilmiş ve genişletilmiş bir literatür taraması sunmaktır. Ayrıca ayrıştırılmış bu kurumların iç içe geçmiş bir görünümünü sunarak Kosova davasını gözlemlemek için yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Böylece, Kosova'yı bugünkü duruma göre şekillendiren, topluma ve algılara odaklanan olayları tartışır. Bu mevcut durumun anlaşılması için insanlar ile yürütülen doğrudan saha çalışmasının sonuçlarını sunar. Çalışma, uzlaşmacı tedbirlerin bölünmüş toplumlar üzerindeki rolünü ve etkilerini vurguluyor, ancak bulguların öne sürdüğü gibi bu tür durumlarda uzlaşma süreçlerinin yetersiz olması durumunda tamamlamayabileceği ve böylelikle bu önlemler ile iyileştirilmesi gereken toplum arasında işlevsiz bir ilişkiye yol açtığını da dikkate alıyor. Kosova konusundaki bu çalışma, ülke çapında gruplararası ilişkilerin toplumsal düzeylerinde herhangi bir iyileşmeye sebep verecek olan ve aynı zamanda düzgün bir şekilde yapılandırılmış bir uzlaşma sürecini gerçekleştiremediğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a work focused on the post-conflict situation in Kosovo, its reconciliation process and the state of the intergroup relations between its two biggest ethnic groups, the Albanian majority and Serb minority. It offers an extended literature review on ethnic conflict resolution and reconciliation paired with a strong consideration of social psychology focusing on identity and intergroup relations. By offering an interlaced view of these separate bodies of work, it seeks to bring a new perspective to observe the Kosovo case. It presents a discussion of the events that shaped Kosovo for what is it today, keeping the focus on society and perceptions. To strengthen the hold of the situation, it presents results from direct fieldwork conducted with the subjects of the discussed case. The study emphasizes the role and impact reconciliatory measures have on divided societies yet as its findings suggest, it brings into consideration that in such conditions, reconciliatory processes might be incomplete thus leading into a dysfunctional relationship between such measures and the society they are supposed to improve. This study on Kosovo emphasizes that the country has failed to conduct a properly structured reconciliation process centrally, which has closed the way to any improvement of the intergroup relations on its societal levels.