İnteraktif bir alan olan artırılmış gerçeklik teknolojisi ve uygulama örneği
Interactive field augmented reality technology and application examples
- Tez No: 531147
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojideki güncel gelişmeler ve yenilikçi yaklaşımlar, insanların günlük hayat akışını değiştirmektedir. Bunlardan en önemlisi ve son teknolojilerden biri, sanal bilgilerin gerçekle harmanlandığı etkileşimli bir alan olan artırılmış gerçeklik teknolojisidir. Eğlence, üretim, savunma gibi potansiyel uygulama alanlarının olduğu bu teknolojinin, sanat alanında da umut verici kullanım örnekleri bulunmaktadır. Sanat ve tasarım alanına önemli katkısı olan müzelerde sergileme amaçlı artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanımı sanatçılara ve tasarımcılara eserlerini çeşitli şekillerde sunma imkânı tanımaktadır. Sanal katmanlarla yeniden tanımlanmış, dijital ve çok boyutlu hale gelen yeni tasarım yaklaşımları ortaya çıkmaktadır. Bu yaklaşımlar teknolojiyle birlikte bağlamsal, görsel ve işitsel verileri göz önünde bulundurmaktadır. Böylece izleyiciye sunulan iki veya üç boyutlu sürükleyici deneyimler akılda kalıcılığı artırmaktadır. Bu çalışmada, günümüzde oldukça popüler olan Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi alanındaki son gelişmeler ve uygulamalar incelenmiştir. AR teknolojisini ve bu teknoloji ile yapılmış örnek ortam uygulamalarını konu alan ulusal ve uluslararası akademik çalışmalar ile özel sektör uygulamaları incelenerek çalışmaların ayrıntıları, uygulama alanları ve kullanım amaçlarına yönelik değerlendirmeler sunulmuştur. Artan gerçeklik teknolojilerinin insan ile etkileşimli kullanımı, gerçek görüntü ve çoklu ortam verilerinin bağdaşması insanlar için baktığı görüntüleri daha anlaşılır hale getirmektedir. Bununla bağlantılı olarak özellikle müzelerde kullanımı üzerine odaklanılmıştır. Bu bağlamda tez çalışmasının ilk bölümünde etkileşimli (interaktif) medya kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise interaktif bir alan olan artırılmış gerçeklik teknolosinin kavramsal boyutu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Ar teknolojisinin gelişim süreci, teknik alt yapısı ve kullanım alanları üzerinde durularak müzelerde kullanımına odaklanılmıştır. Dördüncü bölümde Doç. Dilek Türkmenoğlu yürütücülüğünde olan BAP projesinden bir uygulama örneği ve öneri sunulmaktadır. Bu örneğin sunulmasındaki amaç tez konusunu destekler nitelikte; kültürel miras açısından önemli bir yere sahip olan 1720 dönemi Surname-i Vehbi minyatürlerinin günümüz teknolojilerini kullanarak yeniden ele alınması ve sergilemede yeni bir yöntem örneği sunmaktır. Son bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmış; tespitler sunulmuş ve eksiklikler belirtilmiştir. Tüm bunların ışığında gelecekte bu konuda yapılacak olan çalışmalar için öneri ve temenniler getirilmiştir. Çalışmada genel olarak içerik analizi ile kategorilendirme yöntemi kullanılarak örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Current developments and innovative approaches in are changing people's daily life. The most important of these is the augmented reality (ar) technology, an interactive space in which virtual information is blended with reality. This technology, which has potential application areas such as entertainment, production and defense, has some promising uses in the field of arts. The use of increased reality technology for exhibition in museums, which is an important contributor to art and design, allows artists and designers to present their works in various forms. New design approaches are emerging that are redefined with virtual layers, becoming digital and multidimensional. These approaches consider contextual, audiovisual data together with technology. Thus, two or three-dimensional immersive experiences that are presented to the viewer increase the mental persistence. In this study, recent developments and applications in the field of Augmented Reality (AR) Technology, which is very popular nowadays, are examined. AR technology and sample environment applications made with this technology are examined and the details of the studies, application areas and evaluations are presented. The interaction of increasing reality technologies with human beings, the compatibility of real images and multimedia data makes the images that people look for clearer. In connection with this, it is mainly focused on its use in the museums In this context, the first part of the dissertation focuses on the concept of interactive media. In the second part, he criticizes the conceptual dimension of an area's augmented reality technology. The third chapter focuses on the development process, technical infrastructure and usage area of the works. In the fourth chapter, an application example is presented from the BAP project which is carried out by Dilek Türkmenoğlu. The purpose of presenting this example is to support the thesis; is to reconsider Surname-i Vehbi miniatures of 1720 period, which has an important place in terms of cultural heritage, using present-day technologies and to present a new method example in exhibition. In the last part, a general evaluation of the study was made and the findings and deficiencies made are stated. In the light of all these, suggestions and wishes have been made for future works to be done in this respect. In the study, examples were given using content analysis method and categorization method in general.