Firmaların araştırma ve geliştirme yatırımlarının belirleyicileri ve finansal performans üzerindeki etkisi: Türkiye imalat sanayi örneği
Determinants of research and development investments of firm and impact on financial performance: Manufacturing industry example of Turkey
- Tez No: 531146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Son dönemin popüler konularından biri olan AR&GE yatırımları gerek firmalar gerekse de ülkeler için önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde en fazla AR&GE yatırımı yapan firmaların ve ülkelerin en gelişmiş firmalar ve ülkeler olduğu görülmektedir. Bu durum ise AR&GE yatırımlarının firma ve ülkelerin ekonomik büyümeleri arkasında itici güç olduğunu göstermektedir. Çalışmanın temel iki amacı bulunmaktadır. Çalışmanın ilk ve en önemli amacı; 2008-2016 dönemi yıllık verileri ile Borsa İstanbul İmalat Sanayi'nde faaliyet gösteren firmaların AR&GE yatırımlarını etkileyen faktörlerin tespit edilmesidir. Analiz sonuçlarına göre; nakit tutumu, kaldıraç, firma büyüklüğü, gelecek yatırım fırsatları, duran varlık yatırımları ve sahiplik yapısının oluşturulan modellerin genelinde anlamlı olduğu yani AR&GE yatırımlarını etkilediği tespit edilmiştir Çalışmanın ikinci amacı ise; AR&GE yatırımlarının firmaların finansal performansına etkisinin incelenmesidir. Analiz sonuçlarına göre; büyümenin finansal performans göstergesi olarak kullanıldığı modeller dışında AR&GE yatırımlarının finansal performansı pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
R&D investments, which are one of the popular topics in recent years, appear to be an important factor for both firms and countries. Today, it is seen that the companies that invest the most in R&D and the countries have the most developed companies and countries. This indicates that R&D investments are the driving force behind firms and countries' economic growth The study has two main objectives. The first and most important aim of the study is to determine the factors affecting R&D investments of manufacturing industry in The Stock Exchange Istanbul manufacturing industry with its annual data for the period 2008-2016. According to the analysis results; It has been determined that cash holding, leverage, firm size, future investment opportunities, fixed asset investments and ownership in models created by are meaningful in general, that is, they affect R&D investments. The second phase of the study is to examine the impact of R&D investments on the financial performance of companies. According to the analysis results, it was determined that R&D investments had a positive impact on the financial performance except for models where growth was used as a financial performance indicator